Kuid mahuks Maa ümber vähe

Foto: Siim Lõvi /ERR

Maal on Kuu, Marsil Phobos ja Deimos, suurplaneetidel Saturnil ja Jupiteril on kuid aga kümneid. Kui palju kuid võiks Maal põhimõtteliselt olla? See on küsimus, millele rühm teadlasi on nüüd arvutimudeli abiga vastuse pakkunud.

Billy Quarles Ameerika Ühendriikidest Georgias Valdostas asuvast Valdosta Osariigiülikoolist ja ta kolleegid lahendasid ülesande kolme erisuguse massiga teoreetiliste Maa-kuude kohta: esiteks, kääbusplaneet Cerese massiga, teiseks kääbusplaneet Pluuto massiga ja kolmandaks Maa olemasoleva Kuu massiga kaaslased.

Eelduseks seadsid teadlased, et süsteemi kuuluvate taevakehade orbiidid püsiksid ka pikemat aega stabiilsed.

Mudel arvutas välja, et Cerese massiga kuid mahuks Maa ümber tiirlema kuus kuni kaheksa, Pluuto massiga kuid kolm kuni viis ja Kuu massiga kuid kaks kuni neli.

Võimalike kaaslaste suhteliselt väike arv tuli üllatuseks ka teadlastele endile. Suurema hulga korral hakkaksid orbiidid ebastabiilseks kiskuma juba mõne tuhande aasta jooksul.

Cerese läbimõõt on laias laastus tuhat kilomeetrit, Pluuto läbimõõt umbes 2400 ning Kuu läbimõõt ligi 3500 kilomeetrit.

Kuna Quarlesi ja ta kaaslaste tulemus kehtib ka kõigi muude Maa-suguste planeetide kohta, mis tiirlevad Päikese-suguse tähe ümber, siis osutab see sellelegi, missuguseid kuusüsteeme võiksime avastada eksoplaneetide juurest.

Uuringu tulemused on avaldatud võrguvaramus arXiv.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: