Antarktika jääst saadi viie miljoni aastasi õhumulle
Siis, kui meil on palav, on Antarktikas ikka külm. Antarktika on kui iidvana jääkelder, kus on hoiul miljonite aastate vanuseid atmosfääriõhu proove.
Nüüd on Ameerika teadlased saanud Transantarktika mäestikust, Ongi orust kätte kuni viie miljoni aasta vanuseid õhunäidiseid.
Seni on jäässe jäänud vanu õhumulle kogutud peamiselt Ida-Antarktise leiukohtadest, kus jää on ladestunud aastamiljonite jooksul aegamööda, selgete, ühtlaste kronoloogiliste kihtidena.
Marie Bergelin Grand Forksis asuvast Põhja-Dakota Ülikoolist ja ta kolleegid puurisid nüüd jääd aga Ida-ja Lääne-Antarktise piiril, kus Transantarktika mäestik just asubki.
Ongi orgu on jää jõudnud kõrgemalt mägedest laskunud liustikena, liustikujää sisse jäänud kivid on aga moodustanud kaitsekihi, mis on hoidnud jääd sulamast. Nii ongi Ongi orus alles kuni viie miljoni aastast jääd, vanemat, kui Ida-Antarktise puuraukudest saadud.
Igasuguse vanusega jääkihtideni jõuab jääpuur Ongi orus aga hõlpsamini kui Ida-Antarktises, sest kihid on orus õhemad.
Bergelin ja ta kaaslased puurisid Ongi oru jääd 2017. ja 2018. aasta suvel ja tõmbasid kaitsva kiviklibu alt välja 9,5 meetri pikkuse jääsamba ehk puursüdamiku.
Kättesaadud jää vanuse, kolm kuni viis miljonit aastat, määrasid nad neooni, alumiiniumi, berülliumi ja muude elementide isotoopide järgi. Isotoobiuuringutest ilmnes ka, et jääd on orgu toonud vähemalt kaks liustikku, mitme miljoni aastase vahega.
Oma tulemustest kirjutavad Bergelin ja kaasautorid ajakirjas The Cryosphere.
Kogutud õhumullide koostise lähem uurimine ja uute teadmiste saamine Maa atmosfääri ajaloo kohta seisab teadlasel veel ees.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar