WMO: lõppeval aastal püstitati Arktikas uus temperatuurirekord

Verhojansk hoiab ka Artika kõige külmema paiga tiitlit.
Verhojansk hoiab ka Artika kõige külmema paiga tiitlit. Autor/allikas: Jarosław Kwoczała/Unsplash

Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni (WMO) juurdlus kinnitas, et 20. juunil küündis Siberis Verhojanski linnas õhutemperatuur 38 °C kraadini. Mõõtmisajaloo vältel pole Arktikas sedavõrd kõrget temperatuuri mõõdetud. Tõenäoliselt püstitati sel aastal ka uus maailma ja Euroopa soojarekord.

Varasemate vaatluste põhjal on soojenenud polaaralad kaks korda kiiremas tempos kui maailm keskmiselt. Nii registreeriti möödunud aasta veebruaris Antarktika poolsaare lähistel asuval Seymouri saarel 18,3 °C-ni ulatuv õhutemperatuur. Siberi põhjaaladel oli aga keskmine temperatuur sel aastal tavapärases 10 °C võrra kõrgem.

Lisaks püstitati Arktikas uus temperatuurirekord – 38 °C. Verhojansk asub põhjapolaarjoonest 115 kilomeetri võrra põhja pool Jakuutias. Sama linn hoiab Artika kõige külmema paiga tiitlit – 1892. aasta veebruaris mõõdeti seal õhutemperatuuriks -67,8 °C kraadi. Rekordite püstitamist soosib äärmiselt kuiv mandriline kliima.

Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni sõnul võidi püstitati käesoleval aastal ka Euroopa ja maailma soojarekord. Suvel võis ulatuda Sitsiilias õhutemperatuur 48,8 °C kraadini ja Califonias Surmaorus 54,4 °C kraadini. Sama kõrge temperatuur mõõdeti Surmaorus ka 2020. aastal.

Mõõtmistulemuste paikapidavuses veendumine võtab aga aega. WMO peasekretär Petteri Taalas märkis, et organisatsioon pole tegelenud kunagi varem samaaegselt nii paljude juurdlustega, mis viitab kaudselt üha äärmuslikumale kliimale.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: