Põtrade oksanosimine leevendab kliimamuutuse tagajärgi

Foto: Erik Karits / Pixabay

Põtradel on ilmaelus üks üllatav roll varuks. Selgub, et metsas rahulikult oksi ja võrseid nosivad põdrad võivad eneseteadmata leevendada mõnesid kliimamuutuse tagajärgi.

Kui kliima soojeneb, siis kasvavad puud paremini. Kuna lehtpuud on kiirema kasvuga kui okaspuud, siis on arvata, et lehtpuude osakaal metsades võrreldes okaspuudega suureneb, kuid siin tulevad mängu põdrad.

Norra ja Kanada teadlaste uuringu järgi võib põtrade, aga küllap ka mõnede teiste taimetoiduliste loomade tegevuse toimel jääda lehtpuude osakaalu suurenemine soojemas kliimas siiski mõõdukamaks, kui ilma nende loomade sekkumata. Põdrad nosivad nimelt lehtpuude oksi ja võrseid meelsamini kui okaspuude omi ja see võibki lehtpuude edenemist tagasi hoida.

Katariina Vuorinen Trondheimis asuvast Norra Teaduse- ja Tehnikaülikoolist uuris koos kolleegidega põtrade mõju puude kasvule mitmel pool Norras ja Kanadas. Teadlased rajasid metsadesse väikesi tarandikke, kuhu põdrad sisse ei pääsenud ja vaatasid, kuidas puud ja muud taimed seal tarastamata aladega kasvasid.

Selgus, et põtrade nosimistegevuse tulemusel kasvasidki puud väljaspool tara aeglasemalt. Kanadas kasvasid pihlakad aastas keskmiselt 12 sentimeetrit vähem ja kased 13 sentimeetrit vähem. Norras kasvasid kased kaheksa sentimeetrit vähem. Ka männid kasvasid Norras vähem, kuid ainult kolme sentimeetri võrra.

Nii järeldavadki Vuroninen ja kaasautorid ajakirjas Ecology, et kliimasoojenemise mõju puude biomassi liigilisele jaotusele jääb tänu põtradele siiski tagasihoidlikumaks, kui muidu võiks arvata.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: