Revolutsioonilisi ideid pärsib ulmepelgus
Ulmelise ja revolutsioonilise idee teoks tegemiseks on vaja olla õige kohas õigel ajal. Enamasti takistab ajaloo kulgu muutmist aga hoopis fantaasiavaesus, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Inimeste ajaloo kulgemise muutmiseks piisab ühest surelikust. Vaja on olla õigel ajal õiges kohas ja omada õiget ideed. Ajuteadlane Abhijit Naskar laiendab seda mõtet ja lisab, et õige aeg on just praegu. Õige koht on seal, kus sa oled. Õige ideegi on olemas, kuna see, mis on sinu peas, muudab sinu elu. Kui aga tahaks muuta rohkem?
Asukohta ega aega ei pea muutma. Ideekorjeks ja mõtlemise treenimiseks tasub jälgida, mida teised teevad. Mõned arengud on sedavõrd pöörased, et tunduvad ulmena. Just sinu oma idee äratundmiseks pead seetõttu harjutama, et ulmega sõbruneda.
Olgu abistava treeningvahendina toodud kaks värsket näidet. Elon Muski loodud maailma kuulub aju ja masina ühendamisele pühendunud, umbes saja töötajaga Neuralink. Ettevõte tutvustas poole aasta eest peaaegu täpselt üheeurose mündi läbimõõduga ning sellest umbes kaks ja pool korda paksemat aju signaale lugevat traadivabalt arvutitega ühenduvat implantaati. Paksus ühtib koljuluu läbimõõduga, et seadme saaks istutada sellesse jälgi jätmata.
Uudises räägiti sea koljusse paigutatud ja notsu ajutegevust lugevast seadmest. Näiteks kui puudutati looma kärssa, võis arvuti ekraanile vaadates öelda täpselt, kuhu kärssnina puudutus sattus. Lisaks aju "kuulamisele" mainiti, et tegeletakse ka selle tegevusse sekkumise arendamisega.
Ettevõtte juht osales äsja Clubhouse rakenduse vahendusel avalikus vestlustoas. Sõltumata vastuolulistest tunnetest Elon Muski suhtes tunnistavad ajakirjanikud ja tehnoloogiavaatlejad, et mehe esinemised pole kunagi igavad. Seegi kord rääkis ta mitmel teemal, sealhulgas Gamestopi aktsiatega seotust, kosmosest ja inimkonna tulevikust. Musk suutis viimase avaliku esinemisega ajakirjandust sedavõrd elavdada, et sündmus varjutas varasema pressikonverentsi, milles ta rääkis arvutimängu mängivatest ahvidest.
Öeldu on tähelepanuvääre, kuna ebatavaline pole ainult ahvi mänguoskus, vaid see, et mängu juhtimine toimus ajuga liidestatud traadivaba implantaadi vahendusel. Tegemist on varem kirjeldatust erineva arendusega, milles seadmest väljub ajju umbes 3000 imeõhukest elektroodi ligemale tuhande närviraku talitluse registreerimiseks.
Täpsema kirjelduse puudusel jääb mulje, et katsealune loom näeb ekraanil liikuvat palli, mis reageerib tema ajus sündivatele "liigutustele". Esialgu mängib ahv mõttejõul pallipõrgatamise mängu üksi. Ettevõte juht loodab, et neil õnnestub kaks ahvi omavahel mängima saada. Loomade heaolu üle muretsejate rahustuseks väitis Musk, et valitsuse loomakaitsealast järelevalvet tegev ametnik nimetas Neuralinki laboratooriume kõige kenamateks ahvide asutusteks.Pealegi olevat arvutimängu kogenud pärdik ettevõtte juhi hinnangul väga rõõmus.
Arendustöö eesmärk on suurem, kui ahvidele meelelahutuse pakkumine. Lootus on leiutada närvisüsteemi kahjustustega inimeste liikumisvõimet taastav tehnoloogia. Musk näeb veelgi kaugemale, aega, kui sarnase liidesega saab talletada ja teha päringuid kehavälisesse ruumi. Miks mitte teise inimese pähe, tema mõttemaailma? Selle asemel, et ülimalt aeglase kirjutamisega teisele midagi öelda.
Nagu sissejuhatuses sai tõdetud, peame endas ideede arendamise treenimiseks ulmega harjuma, mitte seda reflektoorselt võimatuna maha kandma. Arusaadavalt on traadivaba ühenduse loomine teise inimese mõttemaailma raske. Alustada võiks mõne lihtsama partneriga, näiteks spinatiga.
Teine fantaasiat julgustav uudis kirjeldab e-kirju saatvatest spinati taimedest. Meiegi teadlased akadeemik Ülo Niinemetsa juhtimisel tegelevad taimede vahelise kommunikatsiooni uurimistega.
Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi teadlased disainisid spinati ainevahetuse reageerima lõhkeainetes kasutatavatele keemilistele ühenditele. Kui miiniväljale külvatud spinati juured puutuvad kokku taoliste molekulidega, reageerib taim moel, mida registreerib omakorda infrapunasespektri signaale koguv andur.
See omakorda algatab protsessi, mille tulemusel saadetakse teadlastele vastava hoiatusega e-kiri. Sellisena kirjeldatuna polegi e-kirju saatvad taimed üle mõistuse. See oligi tänase treeningu eesmärk. Sa oled õiges kohas ja elad õigel ajal, puudu on kõigest revolutsiooniline mõte.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"