TTÜ teadlaste loodud koroonakiirtest võib tulemuse anda pea 15 minutiga

Koroonatest.
Koroonatest. Autor/allikas: Pixabay

Uue meetodiga koroonaviiruse kiirtest muudab testimist eelkõige kiiremaks, ent reaalsesse kasutusse see niipea ei jõua, kuna teadlased peavad tegema veel täiendavaid uuringud.

Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste välja töötatud koroonaviiruse kiirtest annab tulemuse palju kiiremini, võrreldes kasutusel olevate PCR-testidega. "Ajaliselt on võit väga suur. Praktiliselt saab perearst tulemust näha kümne-viieteist minutiga," lausus Novaatorile TTÜ vanemteadur Andres Öpik. Uus kiirtest ongi mõeldud eelkõige perearstidele, mitte koduseks kasutamiseks.

Uus meetod annab umbes sama täpseid tulemusi kui Synlabi PCR-test. "Meie oleme Synlabi positiivset proovi kontrollinud oma meetodiga ja saanud täpselt samasuguse kontsentratsiooni nivoo võrreldes negatiivse prooviga – see korreleerub hästi Synlabi tulemusega," rääkis Öpik.  

Erinevalt PCR-testist, võimaldab uus meetod määrata ka SARS-CoV-2 kontsentratsiooni, kuid Öpik täpsustas, et viiruse kontsentratsiooni määramise võimalus on uuringu lisatulemus.

Kuidas uus meetod toimib?

Patsient annab näiteks perearsti juures ninaneelu proovi, millest tehakse lahus. Viirusvalgu suhtes tundlik sensorkiip pannakse lahusesse, kus see peab umbes veerand tundi olema. Seejärel pannakse sensorkiip indikaatorlahusesse ja ühendatakse kaasaskantava potentiostaadiga, mida juhitakse tahvelarvutis või mobiiltelefonis oleva tarkvara abil. Sealt saamegi teada, kas patsiendil on koroonaviirus või mitte.

Testimise protsess Autor/allikas: TTÜ

Teadlasrühm uurib, kas meetodit saab kasutada lisaks ninakaape proovile ka sülje- või vereproovide analüüsimiseks. Veel on vaja välja töötada lahendus, et valmistada sensorkiipe kiiresti ning suurtes kogustes.

Uus lähenemine põhineb Tallinna Tehnikaülikooli biofunktsionaalsete materjalide teaduslaboratooriumis välja töötatud molekulaarse jäljendamise tehnoloogial.

Niisuguse testimise reaalsesse kasutusse võtmiseni läheb veel aega. Teadlased peaksid COVID-19 sihtgrandi kohaselt tulemuseni jõudma järgmise aasta lõpuks. Öpik arvab, et tõenäoliselt õnnestub tulemuseni jõuda varem. Enne on aga vaja teha täiendavaid katseid, samuti peab terviseametilt taotlema testile kasutusluba.

Tallinna Tehnikaülikool ja SYNLAB Eesti OÜ sõlmisid koostöölepingu uute diagnostikameetodite ja seadmete väljatöötamiseks. Koostöö eesmärk on eelkõige SARS-CoV-2 viirusnakkuse kliiniliste ja patsiendimanuste kiirtestide väljatöötamine.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: