Galaktika keskpunkt on lähemal kui arvasime

Päikesesüsteem paikneb isegi Linnutee äärealal.
Päikesesüsteem paikneb isegi Linnutee äärealal. Autor/allikas: Denis Degioanni/Unsplash

Galaktika kese on meile lähemal, kui seni arvasime. Nii väidavad Jaapani teadlased, kes on teinud uuemate vaatlusandmete põhjal parema Linnutee mudeli.

Tomoya Hirota Jaapani Riiklikust Astronoomiaobservatooriumist ja ta kolleegid uurisid hoolikalt viimase paarikümne aasta jooksul Jaapani raadioteleskoopide kogutud teavet. Jaapanis on alates aastast 2000 käinud taevavaatlusprogramm VERA, millega kaardistatakse Linnutee struktuure ja nende liikumise kiirusi.

Et asume ise Linnutee sees, mitte ei vaata seda kõrvalt, siis on väga keeruline päris täpselt aru saada, kus me galaktikas õigupoolest paikneme ja kui kaugel näiteks selle keskmest oleme.

Nüüd aga on Hirota ja ta kaaslased loonud uue ja senistest täpsema kolmemõõtmelise kaardi, mis kirjeldab paljude Linnutee tähtede ja tähtedevaheliste tolmupilvede asukohta ja liikumise kiirust.

Selle kaardi põhjal suutsid nad välja arvutada, kus peaks asuma punkt, mille ümber kõik need tähed ja pilved tiirlevad. See punkt ei olegi aga midagi muud kui meie galaktika, Linnutee kese. Arvutus näitas, et kese asub meist umbes 25 800 valgusaasta kaugusel. Seda on ligi 2000 valgusaastat vähem kui seni õigeks arvatud.

Kui see tulemus õige on, siis on ka galaktika keskmes asuv hiigelsuur must auk meile arvatust märksa lähemal. Kuid mureks ei ole põhjust, see hirmus kõikeneelav koletis on meist sellegipoolest ikka väga-väga kaugel.

Veel selgus Hirota ja kolleegide arvutustest, et Päikesesüsteem liigub ümber galaktika keskme kiirusel 227 km/s. Seegi arv erineb seni üldtunnustatust. Me tormame oma galaktilisel orbiidil seitsme kilomeetri võrra sekundis kiiremini kui arvasime.

VERA programmi taevavaatlused jätkuvad, oma praegustest avastustest kirjutavad Hirota ja kaasautorid Jaapani Astronoomiaühingu ajakirjas.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: