Taimetoitlastel murduvad luud kergemini

Foto: robin1966/Creative Commons

Taimetoitlastel kipuvad luud kergemini murduma kui lihasööjatel, selgub Briti teadlaste uuringust.

Tammy Tong Oxfordi Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid ligi 55 000 ühendkuningriiklase kohta kogutud andmeid. Selgus, et neil, kes liha ei söö, esineb luumurde sagedamini, eriti märgatav on see sagedus aga just puusaluu murdude juures.

Kõigesööjatest sagedamini murdub luid nii veganitel ehk täistaimetoitlastel, vegetaarlastel ehk taimetoitlastel, kes loomseist saadusist tarvitavad piimatooteid ja mune, kui ka peskataarlastel ehk kalatoitlastel.

Puusaluumurru oht on uuringu järgi veganitel 2,3 korda kõrgem kui kõigesööjatel. See tähendab, et tuhande vegani seas tuleb sedasorti traumat kümne aasta jooksul ette keskmiselt 15 juhtumi võrra rohkem kui sama aja jooksul tuhande tavatoituja seas. Aga ka muude luude murudumise oht on veganitel kõrgem.

Tong ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas BMC Medicine, et veganite, vegetaarlaste ja peskataarlaste suuremat luumurrualtisust võib osaliselt seletada asjaoludega, et nad on tavatoitlastest keskeltläbi kõhnemad ja nende toit sisaldab keskmiselt võetuna vähem kaltsiumi ja valku.

Kogu erinevust need tegurid siiski ära ei seleta, aga mis võiks need täiendavad põhjused olla võiks, seda praeguse uuringu autorid arvata ei oska.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: