Graafikud: Eesti püsis koroonapiirangute leebuse poolest Euroopas esirinnas

Kuni viimase ajani edestas Eestit Euroopas koroonapiirangute leebuse poolest vaid Moldova ja Valgevene.+
Kuni viimase ajani edestas Eestit Euroopas koroonapiirangute leebuse poolest vaid Moldova ja Valgevene.+ Autor/allikas: Priit Mürk/ERR, kollaaž: JJ Oidermaa

Oxfordi Ülikooli teadlaste jooksva ülevaate põhjal olid Eestis koroonaviiruse tõkestamiseks kehtestatud riiklikud piirangud leebemad vaid vähestes Euroopa riikides. Ehkki peagi kehtima hakkav maskikohustus ja klasside osaline distantsõppele suunamine tõukab Eestit keskmike poole, on ühiskonna üldine avatus siiski suhteliselt suur.

Oxfordi Ülikooli Blatvaniki valitsuskooli teadlased piirangute karmuse hindamisel erinevate ühiskonna, tervishoiusüsteemi ja majandust puudutavate teguritega. Näiteks võtavad nad arvesse, kas ja millistel tingimustel saavad lapsed koolis käia, korraldada on võimalik avalikke üritusi, millisel määral turgutatakse majandust ning kui ulatuslikult otsitakse võimalikke lähikontaktseid. Ühe kõige hiljutisema mõõdikuna hakati indeksi koostamisel arvestama maskide ja näokatete kandmise kohustusega.

Veel esmapäeva õhtul oli Eesti koroonapiirangute leebuse poolest indeksi põhjal Euroopas esirinnas. Koroonaviiruse tõttu kehtestatud piirangud olid veel leebemad Moldovas ja Valgevenes. Teisipäeval kehtima hakkavate piirangute tõttu hakkab edestama Eestit nende üldise leebuse poolest näiteks Soome ja Horvaatia. Sellegipoolest on enamikes Euroopa riikides kehtivad meetmed Eesti omadest oluliselt karmimad.

Oxfordi Ülikooli teadlaste ülevaatest paistab välja, et võrreldes sügisega on liikunud kõik ülevaatesse kaasatud riigid ühiskonna suurema sulgemise suunas. Samas ei sõltu see otseselt nakatumisjuhtumite üldarvust ega ka viimase 14 päeva nakatumiskordaja. Nii kehtivad näiteks Küprosel ja Iirimaal veelgi karmimad riiklikud piirangud kui Prantsusmaal, kuigi Küprose nakatumiskordaja on Eestist vaid veidi kõrgem ja Iirimaal on seis parem ligi kolm korda.

Klõpsa esitluse nägemiseks noolele:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: