USA õiguskomisjon süüdistab riigi tehnohiide ameerika unistusel tallamises

Tehnoloogiahiiud.
Tehnoloogiahiiud. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

USA õiguskomisjoni raportis süüdistatakse Amazoni, Apple'it, Facebooki ja Google'it ebaameerikalikus konkurentsi suretamises, USA majanduse kahjustamises ja demokraatia õõnestamises, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kunagistest status quo vastu välja astunud räbalates vaeslastest on saanud monopolistid, kelle sarnast nähti viimati naftaparunite ja raudteemagnaatide ajastul. Sellise mõtte leiab 449-leheküljelise nelja digitaalse majanduse suurettevõtet käsitleva USA kongressi õiguskomisjoni raporti sissejuhatusest. Poolteist aastat kestnud juurdluse käigus töötati läbi üle miljoni dokumendi, kuulati kümnete ekspertide arvamust ja intervjueeriti umbes 250 ettevõtjat. Modernsele ajale kohaselt loeb raportit siiski väike arv inimesi ja ülejäänud tahavad teada, milles oli point.

Kahe valitseva partei esindajatest koosneva komisjoni järelduste käredamas osas öeldakse, et Amazon, Apple, Facebook ja Google on ebaameerikalikud monopolid. Need tuleks tükeldada pisemaks, et lasta ka ülejäänud ettevõtetel tegutseda ja hingata hirmust vabana. Raporti teksti põhiosa põhjendab valimilt erakordse ja ettepanekult karmi otsuse tagamaid.

Näiteks süüdistatakse IT-maailma tippu kuuluvaid ettevõtteid innovatsiooni ja ettevõtlikkuse suretamises ning seeläbi kogu USA majanduse kahjustamises. Igaüks võib mõelda, kuivõrd saab antud väiteid laiendada ülejäänud maailmale. Raport märgib, et nimetatud nelik on viimastel aastatel ostnud üles sadu väiksemaid ettevõtteid, lämmatades sellega konkurentsi ja koondades võimu oma turusegmendis.

Näiteks on Google'ist kujunemas omavahel liigendatud monopolide ökosüsteem. Apple'i käes on 330 miljoni elanikuga USA turul 100 miljoni mobiilse nutiseadme tarkvaralevi monopol, tänu millele puudub vajalik konkurents, kannatavad tarkvara innovaatilisus ja kvaliteet ning lõppkasutajal puudub hindade kasvu tuules võimalus valida uut tarnijat.

Amazoni süüdistatakse juba pikemat aega konkurentsi suretamises, kuna firma on samal ajal müüja ja enda kujundatud suure veebituru teenuse omanik. Sarnaselt Google'i otsingutele on mõlemaid ettevõtteid süüdistatud kolmandate osapoolte huvide kahjustamises, juhtides külastavaid kliente eelistatult nende enda toodete juurde. Konkuretsi lämmatamine kahjustab kodanike huve ja õõnestab riigi ettevõtluse jätkusuutlikkust. Lisaks esialgsele põhitegevusele tungivad neliku liikmed külgnevatele turgudele ning hävitavad seal analoogselt konkuretsi, innovatsiooni ja ettevõtlikkust.

USA majanduse kahjustamise kõrval süüdistab raport Google'it ja Facebooki demokraatia ohustamises. Nende kujundatud ja kontrollitava informatsiooni ökosüsteemis õõnestatakse demokraatia toimimise eeldusena tõeste uudiste usaldusväärsust. Amazoni asutaja Jeff Bezosele kuuluva USA juhtiva ajalehe Washington Posti loosungit laenates, demokraatia sureb pimeduses.

Külvates kasutajamassides kahtlusi ja usaldamatust küsimustes, mis on tõsi ja mis mitte, õõnestavad samad ettevõtjad ameeriklaste põhiõigust eraelu puutumatusele ja privaatsusele. Süüdistatavad firmad arendavad ameeriklaste elu puudutavate andmete kogumise tehnoloogiaid ja nende edasimüügile rajatud ärimudeleid. Seetõttu on nad ise ning lasknud teistel majanduslikel ja poliitilistel eesmärkidel ameeriklastega manipuleerida.

Mahukast raportist tõstatub veel üks jõuline etteheide – selleks on nimetatud neliku võim. Võim, millelt puudub vastutus ja mida rakendatakse oma suva järgi. Selline võim külvab hirme ning õõnestab poliitilist ja majanduslikku vabadust. Silmas peetakse poliitikute ja kodanike otsest ja kaudset mõjutamist, aga ka samade sihtrühmade enesetsensuuri, õngitsedes võimuomanike soosingut ja vältides nende pahameelt.

Ühesõnaga, USA kongress leiab, et Apple, Amazon, Google ja Facebook ei ole Ameerika unistused, vaid õnnetused. Aeg on viga pidurdada ja parandada. Lisaks nende väiksemateks ja konkurentsile avatud tükikesteks jagamist tehakse raportis mitmeid detailsemaid ettepanekuid. Muu hulgas nõutakse isoleeritud platvormide kultuuridesse klientide lukustamise asemel tehnilise ühilduvuse ja andmevahetuse portatiivsuse tagamist. Lisaks soovitatakse keelustada uued firmade ülesostud, ühinemised ja laienemised. Seadusandja peab kehtivaid reegleid täiustama, et takistada kirjeldatud ohtlike arengute jätkumist.

Raport ei ole seadus ega ka seadusealgatus. See on suure riigi valulik reaktsioon. Nimetatud ettevõtete nelik kujutab unikaalset jõudu. See kooslus ei oma sõjaväge ega ole võrreldav riigiga, kuid neil on riikidest suuremad ärihuvid. Lisaks ameeriklastele on sarnase kriitikaga esinenud Euroopa Liit. Sündimas on intrigeeriv vastasseis. Üks suurtest juba teataski, et kavatseb asuda raporti järeldustega võitlema kogu oma energiaga.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: