USA poliitikud püüavad Google'i gorillat puuri ajada

Märgid viitavad, et paljudest riikidest majanduselt suuremate IT-ettevõtetega valmistutakse tõsisemaks jõuprooviks
Märgid viitavad, et paljudest riikidest majanduselt suuremate IT-ettevõtetega valmistutakse tõsisemaks jõuprooviks Autor/allikas: Rajeshwar Bachu/Unsplash

Viimaste küsitluste kohaselt võib oodata USA presidendivalimiste järel Valges Majas võimu vahetumist. Selle eeldatavasti järgneva segaduste perioodi tõttu kasvab järjest ka surve lähiajal Google'ile päitsed pähe panna, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA-s toimuvad paari nädala pärast presidendivalimised. Sealne justiitsministeerium esitas teisipäeval Google'ile süüdistuse trusti- ehk monopolivastaste seaduste rikkumises. Mõlemad on olulise mõjuga sündmused. Ajastusest järeldub, et USA valitsus soovib kaks teemat kokku panna ja saavutada üksikute osade summast suurem efekt. Jutt käib poliitilise teatri efektist.

Politiseerimise tõttu on suure tõenäosusega oodata soovitust vastupidist tulemust. Valijad näevad läbi, et Google'i ründamise eesmärk on valimiseelne poliitiline etendus. Politiseeritud relvaga kultuurisõja mäng on suunatud nn suurte tehnoloogiafirmade vastu. Mitu aastat teravnenud ja keerulise väljakutsega tegelemine pidanuks algama märgatavalt varem, kasvõi avalikku diskussiooni juhtides ning toimuma töisemas olustikus, kui valimiseelne lubaduste rikas imede aeg.

Usutavust õõnestab seegi et kiirustades välja kuulutatud ja politiseeritud süüdistus pole Google'iga võitlemiseks ilmselt kõige teravam relv. Kui keegi omab enda kaitseks vastaste tegevusest ülevaadet, siis selleks on maailmas otsitavale üheksal juhul kümnest vastuseid otsiv ja populaarseid infoteenuseid tarniv Google.

Mõlemad sihtrühmad, s-o valijad ning Google teavad, et ennustuste järgi peaks valimiste tulemusel Valges Majas võim vahetuma. Tõenäoliselt algab pärast valimisi ebatavaline periood, mille jooksul pole Google'iga tegelemiseks kellelgi aega. Isegi kui võim ei vahetu, taandub motivatsioon Google'iga võitlemiseks, sest ka siis järgneb ebatavaline periood. Sedavõrd imelikuks on kujunenud USA poliitiline olukord.

Valdkonda hästi tundvate ekspertide esmased reaktsioonid viitavad kiirustamisele, süüdistuste nõrkusele ja vastuoludele. See, mida nemad leiavad, ei jää peitu ka Google'i kaitsemeeskonna eest. Pakutakse, et mõne süüdistuse võib peaaegu kohe Google'i kasuks keerata. Olgu näiteks etteheide, et Google'i otsing domineerib nutitelefonides ja veebilehitsejates.

Avaliku saladusena maksab firma selle õiguse eest miljardeid dollareid, sealhulgas konkurentidele nagu Apple, Samsung jt. Muu hulgas saavad raha ka Chrome'iga konkureerivate lehitsejate valmistajad Mozilla, Opera jt. Summad on nii suured, et nende kadumine oleks näiteks Firefoxi valmistavale Mozillale tõsine hoop. Apple'i üleilmsest käibest moodustab Google'ilt saadav raha koguni peaaegu viiendiku.

Toodud näidete eesmärk ei muuda Google'it ingliks, vaid osutavad süüdistuses mainitud probleemidele. Nii nagu suured riigid moodustavad maailma tüürida püüdva G7, teevad suured IT-ettevõtted väljapoole nähtava konkurentsi varjus ratsionaalset koostööd, pidades loomulikult silmas esmalt enda, mitte riikide ega maailma huve. Sestap ei tasu unustada Lenini tähelepanekut revolutsioonilisest situatsioonist, pingelise olukorra kujunemisest, mille võib vallandada üpris kõrvaline sündmus. Kas selleks on teisipäevane süüdistus?

Märgid viitavad, et paljudest riikidest majanduselt suuremate IT-ettevõtetega valmistutakse tõsisemaks jõuprooviks. Tegu on igati normaalne majandus-poliitilise süsteemi reaktsiooniga senist tasakaalu segavatele teguritele. Google'i suuruse puhul ei häiri riike ainult firma majanduslik mõjuvõim, vaid info ja teadmiste omamisest tulenev vägi riikide alamate elude üle eraldi ja riikide peale kokku.

Olgu näide USA-st, kus süüdistatakse Google'it, et nad näitavad ameeriklastele poliitikat mõjutavate otsingute vastuseid vastavalt ettevõtte väidetavale kallutatusele. Parempoolne valitsus räägib loomulikult parempoolsete vaadete leviku pärssimisest. Lisaks arvatakse, et poliitilise teatri lava taga ootavad lubatud vastuteenet presidendi peale mänginud Oracle juht Larry Ellison ja meediamagnaat Rupert Murdoch. Mõlema mehe riigipiire ületavate ja poliitikasse sekkuvate ettevõtmiste teel on konkurent Google.

Uuenenud maailmas suureks kasvanud Google'it jt esmalt reguleerida püüdvad ja lõpuks seda teostavad sammud ei jää tulemata. Võimalik, et USA valitsuse kiirustava alguse tõttu näeme pikemaks vinduvat ja pealtvaatajatele igavaks muutuvat perioodi. Pole välistatud, et teravam rünnak tuleb hoopiski Euroopast, kus suurusega seotud teemadele lisaks motiveerib juriidilise kirurgia tööriistu teravdama firma USA päritolu.

Euroopa Liit tahaks näha Google'i ja teiste USA IT-firmade teenuste asemel kohalikke lahendusi. Seotud eesmärk on innovatsiooni stimuleerimine selle asemel, et siinsed tärkavate ideedega inimesed jooksevad neid teostama USA'sse esmase lootusega müüa need siis Google'ile või mõnele teisele sealsele IT-gorillale. Saab näha, kas USA poliitikutel õnnestub metsik tegelane puuri meelitada.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: