NASA plaanib Kuule lennutada esimese naise

Kunstniku nägemus Orioni kosmoselaevast kuu orbiidil.
Kunstniku nägemus Orioni kosmoselaevast kuu orbiidil. Autor/allikas: NASA

USA kosmoseagentuur NASA tutvustas ametlikult oma 28 miljardi dollari suurust plaani, et lennata Kuule 2024. aastal. Kosmoseprogrammi Artemis raames plaanib NASA Kuule saata ka esimese naise.

Astronaudid lendavad kuule Apollo-tüüpi kapsliga Orion, selle lennutab kosmose avarustesse SLS rakett.

NASA peadirektor Jim Bridenstine rääkis, et 28 miljardi dollari eest on võimalik saada raha SLS raketi ja Orioni kapsli välja töötamise jaoks, veel ka skafandrite ja maandumissüsteemi jaoks.

Peadirektor Bridenstine pidas oluliseks saada programmi jaoks veel 3,2 miljardit dollarit. Eelarve taotlus on USA esindajatekoja ja senati ees olnud, selle rahaga on plaanis veel rahastada maandumissüsteemi välja arendamist.

Kui võrrelda Artemise programmi Apollo programmiga, mis toimus 1960ndatel ja 1970ndatel, siis see läks maksma 250 miljardit dollarit (summa on inflatsiooniga kohandatud). Seejuures ei sisalda 28 miljardit maksev plaan neid summasid, mida on juba kulutatud Orioni kosmoselaeva ja SLS raketi jaoks.

Artemis I programm algab 2021. aastal, siis tehakse ümber Kuu kaks katselendu ilma astronautideta, ühtlasi plaanib NASA saata siis Kuu pinnale roboteid. 2023. aastal algava Aremis II missiooni raames alustavad reisi Kuule ka astronaudid.

Nimi Artemis on programmile pandud Vana-Kreeka kuujumalanna järgi, kes on ühtlasi Apollo kaksikõde. Apollo 11 missiooni raames maandus kuule esimene inimene 20. juulil 1969. aastal. Viimati külastas inimene kuud 48. aastat tagasi ehk 1972. aastal. Kuul on käinud kokku 12 meest, kes kõik on pärit Ameerikast.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: