Fotod: eestlased noppisid Vikipeedia fotovõistlusel mitu teist kohta

Poegiv Daphnia perekonna vesikirbuline.
Poegiv Daphnia perekonna vesikirbuline. Autor/allikas: MarekMiś/Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Vikipeedia rahvusvahelisel teadusfotode võistlusel noppisid peaauhinnad USA, Austraalia, Poola, Itaalia ja Venemaa fotograafid. Eestlased jõudsid mitmes kategoorias nelja kuni kuue teise koha omaniku sekka.

"See on üle kahe aasta toimuv võistlus ehk konkreetselt aastast rääkimine võib olla eksitav," seletab eestikeelse Vikipeedia toimetaja Ivo Kruusamägi. "Eelmisel aastal korjasime pilte, sel aastal autasustasime ja siis uuesti alustame aasta hiljem."

Vikipeedia WSC2019 fotovõistlusel valiti vahevoorus esmalt välja iga riigi, sealhulgas Eesti kohalikud võitjad. Vahevoorus võeti arvesse iga foto ainulaadsust ja pildikvaliteeti.

Seejärel valis žürii ajurünnaku meetodil välja kuues kategoorias peavõitja ning neli kuni kuus teise koha omanikku. Parimate valikul vaadati veel:

- foto teadusliku kirjelduse kvaliteeti;

- foto resolutsiooni ning tehniliste ja teaduslike üksikasjade kujutamist;

- akadeemilise komitee hindajate kriitikat;

- vikimeedia platvormide kasutust (2020. aasta juuli seisuga);

- sarnasuse määra eelmise võistluse võitjate ja teise koha omanike fotodega;

- teemade ja valdkondade lõplikku tasakaalu.

Suurendamaks iga võistlusfoto võiduvõimalusi ning rahvuslike ja rahvusvahelise žürii maitse-eelistuste tõttu võistles osa fotosid kahes kategoorias.

Ivo Kruusamäe sõnul oli seekordse võistluse keskmine tase kõrgem ning eestlastelt ei tulnud tema hinnangul ühtki võimalikku võidupilti. "Varasemalt on Eestist tulnud ka paar võitu," tõdeb ta siiski.

Võistluse eesmärgina näeb ta eeskätt teaduse popularsiseerimist. "Võistlus aitab tekitada arusaama, et millega teadlased üldse tegelevad, aitab seda demonstreerida ja näidata," ütleb ta. "Kui see jääb varju, siis on raske mõista, et miks üldse teadust tehakse."

Kuus võidukategooriat

Fotosid hinnati kuues kategoorias: inimesed teaduses, loomad ja loodus, mikroskoobifotod, mittefotograafiline meedia, üldkategooria ja fotoseeriad.

Kategooria "inimesed teaduses" võit läks USA piltnikule Nutsinee Kijbunchoole, kes jäädvustas teadlasi Georgia Manselli ja Jason Oberlingi eelstabiliseeritud laseri (PSL) sulgemisel Laseri interferomeetri gravitatsioonilaine observatooriumis ehk LIGOs Hanfordis.

Teadlased Georgia Manselli ja Jason Oberlingi eelstabiliseeritud laseri (PSL) sulgemisel Laseri interferomeetri gravitatsioonilaine observatooriumis ehk LIGOs Hanfordis. Autor/allikas: Nkjj/Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Kuue ülejäänud parema foto seast leiab ka eestlastest Lauri Kulpsoo foto geograafia dotsent Taavi Paest viimase kabinetis.

Geograafia dotsent Taavi Pae oma kabinetis. Autor/allikas: Kulpsoo/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Kategoorias "loomad ja loodus" noppis esikoha Austraalia fotograaf Christina Lipka, kes jäädvustas droonifotole Jõulusaare vihmametsa, mis on muuhulgas ohustatud linnuliigi metssuula pesitsuspaik.

Jõulusaare vihmamets. Autor/allikas: Christina Lipka/Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

"Mikroskoobifotode" kategoorias pälvis võidu Poola fotograaf Marek Miś, kes püüdis pildile poegiva Daphnia perekonna vesikirbulise.

Poegiv Daphnia perekonna vesikirbuline. Autor/allikas: MarekMiś/Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Kategoorias "mittefotograafiline meedia" tunnistati parimaks USA fotograafi Uros Seljaki pilt Linnutee galaktika tolmusaaste simuleeritud polariseerumisest taevaste mikrolainetena, pildistatud heleduse režiimis.

Linnutee galaktika tolmusaaste simuleeritud polariseerumine taevaste mikrolainetena. Autor/allikas: Uros Seljak/Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Samas kategoorias leiab järgmise kuue seast ka Eesti võistleja Maxim Bilovitskii jäädvustuse hõbenitraadi lahuses sisalduva vase pinnal kasvavatest hõbekristallidest.

Üldkategoorias tunnistati võidu vääriliseks Itaalia piltniku Stefano Ricci Cortili foto Grotta dei Santi keskpaleoliitikumi-aegse leiukoha arheoloogilistest väljakaevamistest Toscanas.

Grotta dei Santi keskpaleoliitikumi-aegse leiukoha arheoloogilised väljakaevamised Toscanas. Autor/allikas: Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Üldkategooria paremate hulka jõudis ka Eesti fotograaf Tavo Romann fotoga liitiumiooni-patarei kesta plahvatusest pärast haamrilööki.

Liitiumiooni-patarei kesta plahvatus pärast haamrilööki. Autor/allikas: Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Viimase kategooriana pärjati parimaid fotoseeriaid, kus võidu noppis Venemaa piltnik Anatoli Mihaltsov, kes oli jäädvustanud taimede tüve ristlõikeid. Ta pidlistas harilikku lodjapuud, rukist ja Atragene sibiricat.

Näide fotoseeriast: hariliku lodjapuu tüve ristlõige. Autor/allikas: Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Tunnustuse pälvisid ka kahe eestlase fotoseeriad. Tanel Nook pildistas lähedalt putukate päid ning Lennart Lennuk jäädvustas koopasse sisenevaid nahkhiireuurijaid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: