Legendaarne Arecibo raadioteleskoop lõpetab varinguohu tõttu töö

Foto: TT NYHETSBYRÅN/Scanpix

Üks maailma suuremaid raadioteleskoope, Puerto Ricos asuv Arecibo teleskoop lõpetab töö. Ameerika Ühendriikide riiklik teadusfond teatas, et töö jätkamine oleks liiga ohtlik.

Teleskoobi 305-meetrine reflektorketas ehk niinimetatud kauss sai tõsiselt kannatada augustis, kui katkes tugitross. Kaussi tekkis umbes 30-meetrine auk. Kahe nädala eest katkes veel üks terastross. Nüüd kardavad ehitusinsenerid, et kogu teleskoop võib kokku variseda.

Teadusfondi ametnike väitel võiks praegused kahjustused põhimõtteliselt ka kõrvaldada, kuid pikemas perspektiivis jääks kogu struktuur endiselt ebastabiilseks. Fondi asedirektor Sean Jones ütles, et otsust Arecibo teleskoop sulgeda ei olnud teha kerge, kuid inimeste ohutus on siiski esmatähtis.

Ametnike sõnul võis esimese trossi katkemise põhjuseks olla märkamata jäänud tootmispraak. Teise trossi katkemine on aga päris mõistatuslik, sest see kandis ainult 60 protsenti oma maksimaalsest koormusest.

Arecibo teleskoop ehitati 1960. aastatel. Ehitamist rahastas USA kaitseministeerium, sest hiigelseadme ühe funktsioonina nähti ballistiliste rakettide tuvastamist. Sestpeale on teleskoop üle elanud nii orkaane kui ka maavärinaid.

Keset metsarohelust kõrguvat reflektorit on saanud näha mõneski mängufilmis nagu Carl Sagani ideedel põhinevas ulmedraamas "Kontakt" ning Bondi-põnevikus "007 ja Kuldsilm".

Teadlased on teleskoobiga vaadelnud asteroide, otsinud eksoplaneete ja lootnud leida Maa-välise elu märke.

1993. aastal said Nobeli füüsikaauhinna astronoomid Joseph Taylor ja Russell Hulse, kes olid paarkümmend aastat varem avastanud just nimelt Arecibo teleskoobiga pulsartähe ja neutrontähe kaksiksüsteemi, mille signaalide täppismõõtmisel sai tuge üldrelatiivsusteooriast tulenev järeldus, et on olemas gravitatsioonilained.

Puertoricolaste jaoks oli teleskoobist saanud rahvuslik uhkus ja turistide jaoks ligitõmbav vaatamisväärsus. Seda on külastanud umbes 90 000 inimest aastas.

Teleskoobi häving ja maha kandmine on seega suur löök nii kultuuriliselt, majanduslikult kui loomulikult ka teaduslikult. Ehkki, teaduslikus mõttes püsib Arecibo teleskoobi väärtus veel aastaid, sest kogutud on hulk andmeid, mida teadlased saavad pikalt analüüsida ja mõtestada.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: