Lutsar: teaduskirjanduses pole Venemaa vaktsiini kohta midagi

Vaktsineerimine.
Vaktsineerimine. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Viroloogiaprofessor Irja Lutsar ütles, et Venemaa vaktsiini kohta pole ülejäänud maailmal suurt midagi teada, ka teaduskirjanduses pole selle kohta mingeid tulemusi avaldatud.

"Arvatakse, et see on inaktiveeritud vaktsiin, mille on teinud Gamaleja Instituut. Kolmanda faasi uuringuid tehtud ei ole, tõenäoliselt on tehtud teise faasi uuringud, aga teaduskirjanduses mitte midagi küll ei ole," kommenteeris Lutsar ERR-ile.

Putini kirjelduste kohta, kuidas ta tütrele tehti kaks doosi vaktsiini, kommenteeris ta, et kaht vaktsiinidoosi järjest ei tehta.

"Jah, muidugi, tema tütar võis olla ju teise faasi uuringutes, sellele ma vastu vaielda ei saa, aga mina tahaks näha ikka mingeidki tulemusi teaduskirjanduses ja minu arust on ka väga-väga suur risk minna kohe, ilma kolmanda faasi uuringuteta, inimesi immuniseerima ja mina näen selles väga suurt riski," ütles Lutsar.

Mitu vaktsiini lõpuspurdil

Lutsari teada on oma väljatöötava vaktsiiniga kolmanda faasi uuringuteni jõudnud nii USA biotehnoloogiafirma Moderna kui ka Oxfordi Ülikooli teadlastega koostööd tegev ravimifirma AstraZeneca. See annab tema sõnul lootust, et aasta lõpuks on andmeid nii nende vaktsiinide varase efektiivsuse kui ka antikehade tekkimise kohta.

"Antikehade tekkimise kohta andmeid juba on, sest teise faasi uuringud on nad teinud ja publitseerinud ja seal tõesti enamikul antikehad tekkisid," lisas Lutsar.

Ta selgitas, et osal vaktsiinidest on primaarne lõpptulemus aasta pärast ja osal kahe aasta pärast.

"Kui nüüd vaktsiinid on väga head, siis on võimalus, et mingite vahetulemustega lastakse vaktsiinid turule, nii et ei oodata ära seda primaarset lõpptulemust. See on, kui kõik väga hästi läheb," toonitas Lutsar.

Seega on võimalik, et tervet aastat vaktsiinide turuletulekuks kuluda ei pruugi, juhul kui need väga efektiivseks osutuvad.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: