Määrdunud purgist leiti metalli õgiv bakter
California Tehnoloogiainstituudi teadlane jättis roosat mangaankarbonaati sisaldanud laborinõu kraanikaussi ligunema ja läks ise loenguid andma. Tulemuseks oli suur teaduslik läbimurre ja ammu sõnastatud hüpoteesi tõestamine.
Kui mikrobioloog Jared Leadbetter pärast kümne nädala pikkust teises linnas peetud loengusessiooni Caltechi laborisse naasis, oli ligunema jäetud nõu sees roosa mangaankarbonaadi asemel tume koorik.
Purgi sisu analüüsides leiti 70 liiki baktereid, mis olid sinna ilmselt sattunud koos kraaniveega. Neist suutsid Leadbetter ja tema kolleeg Hang Yu leida kaks uut bakterit, kes purgi sees oleva üllatuse eest vastutasid.
Juba ammu teati, et on olemas bakterid, mis suudavad väävlilt, lämmastikult ja raualt elektrone laenata ning käivitada nende ainete oksüdeerumisprotsesse. Veel polnud aga leitud baktereid, kes suudaksid need elektronid muundada energiaks, mida oma elutegevuses kasutada. Just sellega saidki Jared Leadbetter ja Hang Yu leitud bakterid hakkama, muundades mangaankarbonaadi mangaanoksiidiks.
Enne avastusega avalikkuse ette tulekut tegid teadlased veel katseid, mille käigus pakkusid bakteritele hulgaliselt mangaankarbonaati ja jälgisid, kuidas bakterid selle abil meeletu kiirusega paljunema hakkasid.
Uued bakterid said nimedeks Candidatus Manganitrophus ndulliformans ja Ramlicbavter lithotrophicus. Et mõlemad on tõenäoliselt pärit kraaniveest, saab värske avastuse valgusel otsida lahendusi joogivee kvaliteediga seotud probleemidele ning tulevikus võib bakteripaarist ka energia tootmises uuringutes kasu olla
Hang Yu ja Jared Leadbetteri teadusartikkel ilmus ajakirjas Nature.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Vikerraadio