Tehisintellekt aimab selfitajate iseloomuomadusi inimesest paremini

Kuigi mõnest inimesest oli valimis mitu fotot, hindas arvuti nende iseloomu järjepidevalt ühtmoodi.
Kuigi mõnest inimesest oli valimis mitu fotot, hindas arvuti nende iseloomu järjepidevalt ühtmoodi. Autor/allikas: antoine-beauvillain-zY_NaksFH1k/Unsplash

Tehisintellekt suudab kirjeldada fotol kujutatud inimese iseloomu inimhindajast paremini, selgub Vene teadlaste uuringust. Sealjuures on arvuti jaoks lihtsam lugeda naiste näoilmeid ja tunda fotol ära meelekindlad inimesed.

Inimese iseloomu kirjeldatakse Suure Viisiku nimelise mudeli abil. Selle järgi on viis peamist isiksusejoont: avatus kogemusele, meelekindlus, ekstravertsus, koostöövalmidus ja neurootilisus.

Katsed, kus inimestel on palutud teha teiste inimeste fotode põhjal oletusi pildilolijate iseloomu kohta, on seni andnud ebaühtlaseid tulemusi. Ometi räägivad evolutsioon ja erinevad teooriad selle kasuks, et inimese nägu võib endas kanda teavet inimese iseloomu ja suhtlusstiili kohta. Hiljutised neuroteaduse uuringud viitavad, et inimaju ei töötle näo kujutist osade kaupa, vaid tõlgendab korraga tervet näopilti.

Moskvas asuvate Kõrgema Majanduskooli ja Avatud Humanitaaria- ja Majandusülikooli teadlased arendasid koostöös vene-briti iduettevõtte BestFitMega hulka tehisnärvivõrke. Teadlased õpetasid selle algoritmidele, kuidas inimeste portreefotode põhjal pildilolijate iseloomu hinnata.

Katse jaoks paluti 12 000-l vabatahtlikul täita küsimustik, mis mõõtis nende iseloomu Suure Viisiku mudeli järgi. Samadel vabatahtlikel tuli üles laadida kokku 31 000 enesepilti ehk selfit. Üks algoritm pidi esmalt pilte sorteerima ja eemaldama sealt pildid, kus inimene väljendas selgelt mingit emotsiooni. Samuti eemaldati valimist pildid kuulsustest ja kassidest.

Järgmiseks asus pilte uurima algoritm, mida oli õpetatud pilte 128-ks väiksemaks kindlapiiriliseks osakeseks jagama. Seejärel liikusid väiksemad pildiosakesed mitmeastmelisse tuvastusse, mille algoritm tegi osakeste põhjal oletusi iseloomujoonte kohta.

Kokku sai tehisintellekt ülesandega hakkama edukamalt kui ükski varasem õppevõimeline masin või inimhindaja. Kui juhusliku pakkumise korral on tõenäosus eksida 50 protsenti, siis kõnealune tehisintellekt pani inimese iseloomuga täppi 58 protsendil juhtudest.

Tehisnärvivõrk suutis selfisid vaadates teha paikapidavaid järeldusi selfitajate meelekindluse, neurootilisuse, ekstravetsuse, koostöövalmiduse ja kogemusele avatuse kohta. Kuigi mõnest inimesest oli valimis mitu fotot, hindas arvuti nende iseloomu järjepidevalt ühtmoodi.

Viiest iseloomujoonest oli meelekindlus tehisintellekti jaoks kõige lihtsamini äratuntav. Samuti paistis, et masin teeb naiste nägude kohta järjepidevamaid järeldusi.

Uuringus arendatud intellekti saab rakendada näiteks reklaamitööstuses. Arvuti saab kasutajale tema piltide põhjal soovitada tooteid ja teenuseid, mis võiksid meeldida just tema iseloomuga inimesele. Samuti võib tööst kasu olla kohtingurakendustele.

Artikkel ilmus ajakirjas Scientific Reports.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: