Maa lähedalt möödus öösel hiigelsuur asteroid

Asteroid kunstniku nägemuses.
Asteroid kunstniku nägemuses. Autor/allikas: Código Oculto/Creative commons

Ööl vastu kolmapäeva möödub Maast 6,2 miljoni kilomeetri kauguselt umbes kahekilomeetrise läbimõõduga asteroid. 1998 OR2 on piisavalt suur, et seda saaksid selge ilma korral silmata ka väiksemate teleskoopidega varustatud amatöörastronoomid.

Asteroid leiti juba 1998. aastal. Tagantjärele selgus, et esimest korda jäi see pildile juba kümmekond aastat varem. Pika vaatlusrea tõttu suudavad ennustada astronoomid 1998 OR2 liikumistrajektoori suure täpsusega. Päikesele lähimas punktis lõikab asteroid peaaegu Maa orbiiti, muutes selle potentsiaalselt ohtlikuks objektiks.

Sel korral satub 1,8–4,1-kilomeetrise läbimõõduga asteroid Maast ligikaudu 6,2 miljoni kilomeetri kaugusele ehk umbes 16 korda kaugemale kui Kuu. Sedavõrd suuri taevakehi satub Maa lähedusse haruharva. NASA hinnangul ulatub keha liikumiskiirus 31 000 km/h. Kokkupõrkel Maaga vallanduks kordades rohkem energiat, kui maailma kõigi tuumapommide üheaegsel plahvatamisel.

Arecibo Raadioteleskoobiga 1998 OR2-st 18. aprillil tehtud ülesvõte. Autor/allikas: Arecibo Observatoorium/NASA/NSF

Praegu on võimalik jälgida asteroidi vaid raadioteleskoopide või suuremate optiliste teleskoopidega. Teisipäeva õhtuks kasvab ennustuste kohaselt selle näiv heledus aga piisavalt palju, et seda oleks võimalik vaadelda ka väiskemate, 6–8-tolliste teleskoopidega. Maale lähimas punktis leiab selle Hüdra tähtkuju lähiselt.

Eestis näeb Hüdrat taevalaotusel hästi kella 23.00 paiku. Punase joonega on märgitud asteroidi ligikaudne asukoht valitud kuupäevadel. 

Möödumist sai robotteleskoopteenuse Slooh või veebipõhise Virtuaalteleskoobi vahendusel. Virtuaalteleskoobi ülekanne algas Eesti aja järgi kell 21.00, Slooh ülekannet oli võimalik jälgida kella 2.00–3.00 vahel.

Veel lähemale satub 1998 OR2 Maale sel sajandil 16. aprillil 2079. Siis möödub see Maast umbes 1,8 miljoni kilomeetri kauguselt ehk viis korda kaugemalt kui kuu.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: