Looduskaamera näitab Piusa koobastes talvituvaid nahkhiiri

Foto: Mirjam Mõttus/ERR

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) eestvedamisel saavad nüüd kõik huvilised jälgida läbi looduskaamera ka nahkhiiri. Kaamera on paigutatud Piusa koobastesse, kus ühtlasi alustati seal talvituvate nahkhiirte loendusega.

Kokku on Piusa koobastest leitud seitse liiki nahkhiiri, kes armastavad klaasiliiva kaevandamise järel tekkinud koobastikku talvitumiskohana, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"On veelendlane, siis on tiigilendlane, kellele on pühendatud meie LIFE'i projekt Eestimaa Looduse Fondis. Me püüame just seda liiki paremasse seisu viia. Siis on veel tõmmulendlane, vahel harva on olnud ka nattereri lendlane, aga mitte igal aastal," selgitas nahkhiireuurija Lauri Lutsar.

Piusa koopad on tegelikult Kirde-Euroopa üks suuremaid nahkhiirte talvituskohti. Koopa seintel ja lagedes ongi praegu näha, kuidas nahkhiired talveund magavad.

Tippaegadel on Piusa koobastest kokku loendatud üle 4000 nahkhiire, kes seal talvituvad. Selleks, et teada saada, millisest liigist ja kui palju nahkhiiri Piusal täpselt talve veedavad, käiakse nüüd järgneva kolme päeva jooksul kogu koobaste võrgustik koopa seinu ja lagesid valgustades, nahkhiiri otsides ning neid ülesmärkides käik haaval läbi.

"Me väga ootame, et nende arvukus hakkaks tõusma ja jõuaks selle numbrini, mis siin kunagi oli ja miks ka mitte, sellest kõrgemale, sest tegelikult Piusa koopad on ju üsna uued koopad," rääkis Lutsar.

Turistid ja külastajad ei või minna nahkhiiri ise koobastest otsima, sest see võib nad üles ärata ja põhjustada loomade huku. Selleks aga, et huvilised saaks nahkhiirte tegemistele kaasa elada, paigaldas ELF koobastesse nahkhiirekaamera.

"See on natuke selle kompentsatsiooniks, et inimesed ei tohi koobastesse minna nahkhiiri häirima, aga siiski kõik saavad heita pilgu mõnele nahkhiirele, kes ripub koopa seinal," selgitas Lutsar.

Nahkhiirekaamerat saab jälgida looduskalender.ee lehelt. Kaamerapilt on kõigile vaadeldav alates uuest nädalast.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: