Kalmaari iminapp virgutab ökoplasti loomist

Foto: josefstuefer/Creative Commons

Mikroplastisaaste maailmameredes teeb looduse sõpradele muret, kuid just merest pärineb ka üks võimalik osaline lahendus.

Täpsemalt pärineb see lahendus toredatelt mereloomadelt kalmaaridelt. Veel täpsemalt aga kalmaaride kombitsate küljes olevatest iminappadest. Iminappade sees on rõngasjalt paiknevad teravad hambad, mis koosnevad erilisest valgust. Just sellest valgust loodavad Ameerika teadlased valmistada materjali, millega võiks mitmel pool asendada tavapärast naftast tehtud plasti. See materjal on tugev, painduv ja mis keskkonna seisukohast tähtis, biolagunev.

Melik Demirel ja Abdon Pena-Francesc Pennsylvania Osariigiülikoolist kirjutavad ajakirjas Frontiers in Chemistry, et materjali saaks kasutada elektroonika- ja fotoonikaseadmetes, andurites, nutikates iseparanevates tekstiilides ja mujal.

Kalmaaridelt oleks neid valke üsna raske kätte saada, kuid autorid väidavad, et neid saab tootma panna ka geneetiliselt muundatud bakterid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: