Facebooki värsked patendid õõnestavad usku vabasse tahtesse

Patendid võimaldavad edastada inimestele reklaame seniest oluliselt suunatumalt.
Patendid võimaldavad edastada inimestele reklaame seniest oluliselt suunatumalt. Autor/allikas: Aaron Sebastian/Unsplash

IT-hiiu Facebooki uued patendid aitavad mõjutada kaupmeestel ja ostukeskustel inimesi viisil, et viimased ei pruugi seda ise tajudagi, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tõenäoliselt on vaba tahe illusioon. Ometi soovitakse illusiooni jätkumist. Vaba tahte olemasolu on olnud maailma mõistmise vundamendi osa väga kaua aega. Vaba tahet omades saame olla ise olukordade üle otsustajad. See teeb meist inimese, täpsemalt Homo sapiens'i ehk targa inimese. Poest väljudes on ostukorvis asjad meie, mitte poepidaja valitud.

Õigussüsteem toetub vaba tahte ehk sisuliselt vastutuse olemasolule. Iga õigusrikkumine on inimese enda valik, millega kaasnevad süü ja karistus. Seejuures on üks viis karistada vabaduse ehk vaba tahte piiramisega. Mõnikord püüavad süüalused end päästa väites, et nagu oleks neil vaba tahe puudunud ja halba tegema juhtis mingi kõrgem vägi.

Ajus toimuvad uuringud sätivad vaba tahte olemasolu siiski kahtluse alla, demonstreerides, kuidas on tema valik formeerunud juba enne inimese teadvusesse jõudmist. Samal ajal väidab inimene, et tema otsus oli teadvustatud ja seega teadlik ehk tegu oli vaba valikuga.

Probleem on osaliselt selles, et me ei tea, kas enne teadvusesse jõudmist kujunenud otsus oli tema loodud või juhtus see mingi muu protsessi tulemusel. Isegi kui selles teadvustamatus faasis oleks protsessi juht endiselt inimene ise, jääb teadmata, kas tema käsutuses oli tõene informatsioon. Juhul kui see oli kuidagi manipuleeritud, tegelikkust mitte kajastav, pole inimene oma otsuses vaba, vaid teda on juhitud või provotseeritud teatud otsuse tegemisele.

Näitena sobib mustkunstnik, kes oskab petta inimese taju sedavõrd hästi, et valides mustkunstniku pakutuna, kummas käes on kaart, tuvi, raha või midagi muud, teeb vaataja enda teada õige otsuse. See osutub tegelikkuses valeks. Sest tema meeltega oli manipuleeritud moel, mida ta ei teadvustanud ega kontrollinud, kuigi samal ajal olid meeled olukorrast põhjustatuna isegi keskmiselt valvsamad.

Ühtlasi siis ka kindlad, et seekord trikimehe krutski ebaõnnestub. Mustkunstnikke ei vihata kuna nad valivad ohutuid üllatusi. Üllatused põhjustavad tajumehhanismides meelehead. Enamasti kutsutakse võlurit naerupahvakute saatel sama kordama, või tegema järgmist trikki. Samas haihtub nalja tuju hetkest kui trikimees kaob koos kella ja rahakotiga.

Oluline osa illusionisti oskusest seisneb teadmises, kuidas reageerivad inimesed, milliseid otsuseid teevad, kuhu vaatavad vmt. Sisuliselt mängib ta vaataja usuga oma vabasse tahtesse. Sama oskavad teha teistegi ametite esindajad. Nagu näiteks paremad reklaamijad ja kaubanduskeskuste vastavalt koolitatud kauba paigutajad. Seetõttu pole sugugi alati kindel, et poest väljudes on ostukorvis ainult enda valitud kaup.

Vaba tahte ainelise pika sissejuhatuse eesmärgiks oli soojendada mõtteid huvitavate patentide teemal. Kõigi taotlejaks on Facebook. Üks patentidest kirjeldab meetodit, kuidas on võimalik inimese asukohta teades ära arvata, kuhu ta järgmiseks läheb. Meetodi sisuks on kasutada varasemalt konkreetse isiku liikumismustrite kohta kogutud informatsiooni ning kombineerida seda kõikide teiste samas kohas asuvate inimeste järgmiseks tehtud sammude kohta kogutud andmetega.

Patendi pealkirjas ja seletuses vihjatakse, nagu huvitaks Facebooki sidealast välja jäävas olukorras inimeste asukoha ja liikumistrajektoori ette aimamine, et täita tema infoseade varakult sisuga, mida ta saaks andmevahetuse vabas tsoonis katkematult tarbida. Ridade vahelt võib välja lugeda soovi täita inimese nutiseade asukohapõhise reklaamiga. Enamgi veel, informatsiooniga manipuleerides saab juhtida inimeste liikumismustreid, jättes inimesele mulje tema enda valikutest.

Ülejäänud kaks patenti toetavad nimetatud meetodi tegevusi. Esimese sisuks on koguda asukoha informatsiooni igasuguste raadiolainete signaalide abil. Sobivad WiFi, sinihamba, mobiilside, lähivälja side ja muude elektromagnetlainetust kiirgavate seadmete signaalid. Neist saab luua maakaardile sarnase kaardi, milles on keskkonda kirjeldavate looduslike vormide asemel tehnilised, inimesele nähtamatud formeeringud.

Suur osa signaali allikatest on paiksed ja aja jooksul kaardistavad paar miljardit Facebooki rakendusega taskuseadet kogu inimesele liikumiseks avatud ruumi. Nii pole indiviidi täpse asukoha teadmiseks signaale vaja. Kolmas patent tegeleb kõigi kasutajate loodud liikumismustrite põhjal nähtamatu ja virtuaalse teede võrgustiku registreerimisega. Selles oleks isegi mõttelised liiklusmärgid ehk võimalike edasiste sammude suunad, liikumiskiirused ja kõik muu tuleviku asukoha ennustamiseks vajalik.

Toodud näited õõnestavad usku vabasse tahtesse. Heitumiseks pole siiski põhjust Tegelik vabadus tuleneb piirangutega arvestamisest. Ehk saad olla vaba, kui tead, et sul pole vaba tahet ja seda asendava illusiooni abil võidakse sinuga manipuleerida. Eriti kui mustkunstniku asemel on tegemist teatud ettevõttega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: