Oravate lendutõusu aeg sai selgemaks

Foto: Oscar Sanisidro (CC BY-NC-SA 4.0)

Hispaaniast leitud kõige vanem teadaolev lendorava fossiil toob uut selgust nende toredate õhus liuglevate näriliste põlvnemisloosse.

Isaac Casanovas-Vilar Barcelonas asuvast Katalaani Paleontoloogiainstituudist ja ta kolleegid määrasid kivistunud luustiku vanuseks 11,6 miljonit aastat.

Lendoravate tekkeloos on seni valitsenud väike segadus. Molekulaarbioloogiliste uuringute põhjal on leitud, et lendoravad eraldusid teistest oravatest 25 kuni 21 miljonit aastat tagasi, kuid mõnede palju vanemate hambafossiilide järgi on väidetud, et eraldumine toimus juba umbes 36 miljonit aastat tagasi.

Kuid ega hambad ju otseselt ei näita, kas orav lendas või mitte. Viimasel ajal ongi need hammaste järgi tehtud järeldused tõsise kahtluse alla sattunud, sest on avastatud, et enam-vähem samasuguseid hambaid leidus sel ajal ka mõnedel muudelgi oravatel, kes kindlasti lendoravad ei olnud.

Nüüd päevavalgele tulnud peaaegu täieliku luustiku väliskuju ja ainelise koostise analüüsi põhjal väidavad Casanovas-Vilar ja ta kaaslased, et lendoravad liuglesid oravate ühisest põlvnemispuust eemale millalgi 31 kuni 25 miljonit aastat tagasi. Sellest kirjutavad nad ajakirjas eLife.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: