Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sõprust 150 euro eest ehk kuidas virtuaalmaailm inimsuhete hinda tõstab

Autor/allikas: REUTERS/Benoit Tessier/Illustration

Üha rohkem inimeste omavahelisest suhtlusest leiab aset virtuaalmaailmas. See toob omakorda kaasa reaalsete suhete hinna kasvu, Jaapanis tuleb head sõpra matkiva näitleja teenuste eest käia välja juba 150 eurot, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Võimalus kutsub esile kasutuse. Näiteks millegi teravaga hakatakse urgitsema, nupule vajutatakse, torusse vaadatakse või puhutakse jne. Võimalikke kasutusviise on rohkem ja neid sünnitab see sama võimalus juurde, kombineerudes muude omataolistega. Tulemuseks on lihtsatest ja etteennustatavatest funktsioonidest tärkav keerukus, mille käitumist on üha raskem ette näha, rääkimata tulemustega arvestamisest.

Lihtsama, kuigi traagilise näitena leiab dünamiidi väljamõtleja Alfred Nobeli lootuse oma leiutisega sõjad lõpetada. Juhtus vastupidi, sõjad muutusid veelgi rohkem hävitavamateks, kuid see eest sündis vägivallaainega teenitud kasust preemiafond rahu kaitsmiseks. Inimese aju teeb kogu aeg maailma kohta oletusi. Kõik neist ei pea osutuma tõesteks.

Ometi peame jätkama. Näiteks küsides, mida võib eludega teha informatsiooni edastamise paranemine. Kõik on seda juba kogenud. Aga kas see on lõplik? Näiteks võib märgata kasvavat trendi suhelda teiste inimestega üha enam ilma kokku saamata. Keerulisem on märgata füüsilistele kontaktidele kuluva aja vähenemist. Raske on ka tabada olulistes suhetes kasvavat virtualiseerumist.

Viimasele on mitmeid väljendusviise. Näiteks kauge kohalolek, kui koosolek toimub üle videosilla füüsiliselt kokku saamata. Ainuke kõigile ühine aegruumi määratlus on seotud ajaga. Sedagi saab täna juba ignoreerida näiteks virtuaalse esindatuse näol, kui sind asendab mõnes tegevuses sinu huve esindama programmeeritud avatar. Sina võid oma keha ja teadvusega asuda teises kohas ja ajas.

Virtuaalsed tegelased võivad olla vabad ka reaalsest inimesest. Neid polegi tegelikult olemas, väljaarvatud tarkvara mõttes ja ilmselt ka juriidilises mõttes. Ülejäänu on näiv ja vaid inimeste jaoks eksisteeriv. Sedagi vist teatud tingimustel või siis mitte. Otsustage ise!

Jaapanis Tokyo linnaosas registreeriti sel sügisel ametliku elanikuna keegi Shibuya Mirai. Ta peaks olema algkooli õpilane. Koolis teda siiski ei kohta ega ka tänaval või poes. Shibuyaga saab kontakti interneti vahendusel. Ta vastab küsimustele kohalikust elust, esindades noortepärast arusaama sellest, mis moes ja mida tema linnaosast tasub teada.

Linnaosa on tuntud kui noorte moe- ja trenditeadlike tokyolaste poodlemise ja kohtumispaik. Nimigi on tuttav – Shibuya. Sama, mis meie loo kangelasel, kelle perekonnanimi "Mirai" on tõlkes "tulevik". Shibuya Mirai on virtuaalne orb. Tal pole vanemaid, sünnilugu sarnaneb religioossele narratiivile, milles sünnituse käivitas vaim, antud juhul linnaosa valitsejate peades tärganud idee.

Tõenäoliselt oli Shibuya Mirai avalikustamise hetkel maailmas esimene ametlikku elanike registrisse kantud tehisintellektile rajatud siseeluga tegelane. Umbes samal ajal sai Saudi Araabias kodakondsuse Sophia-nimeline robot. Seega on nähtusena sündimas teatud reeglipärasus. Mis sellise arengu mõttelise tunneli lõpus ootab?

Võimalik, et inimsuhteid virtualiseerides hakkavad reaalsete suhete hind tõusma. Inimesed on kord juba sellised reaktiivsed tegelased, kes panevad asju tähele, kui neid hakatakse ära võtma. Järsku on jaapanlased teistest ees, sest seal kogub hoogu äri, milles ongi kaubaks päris inimesed.

Näiteks oled sedavõrd tööga hõivatud, et ainukesed sõbrale sarnased kujud on töökaaslased ja mõned sotsiaalmeedia kontaktid. Kuid töö huvides pead aeg-ajalt suhtlema oluliste klientidega näiteks Tokyo Shibuya linnaosa ööklubis. Kuidas jätta mulje edust töövälisel ajal? Taolistel teguritel võivad olla ärile kaalukad tagajärjed. Lahenduseks on osta endale kokkusaamise ajaks nägus ja intelligentne sõber või siis sünnipäevale, et üksi poleks nii kurb olla.

Sõltuvalt olukorrast võib kaaslane mängida abikaasat, äripartnerit, isa või isegi matuselist sinu viimasel teekonnal. Sellistel juhtudel on teenuse hinnaks umbes 150 eurot inimese kohta. Kui sul peaks midagi viltu minema, siis umbes 70 euro eest saab oma kasutusse inimese, kelle peale saab karjuda. Või siis vastupidi, tema karjub sinu peale. Küllap on sellestki vaimsele tervisele kasu.

Kaasaegsete inimeste elus puuduvat emotsionaalset või sotsiaalset auku täitma mõeldud teenusel puuduks põhjused ja kasutajad, kui teaksime juhtuvat ette. Kardetavalt võime sattuda inimsuhete tarkuses nõiaringi, kui nende eest hoolitsemise nimel kasutame aina rohkem tehnilisi vahendeid, märkamata, kuidas inimesest arusaamise asemel mõistame hoopiski arvuti vajadusi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: