TTÜ teadussekundid: kuidas vältida elektriseadmete kummalist käitumist?
Kui Popov ja Marconi aastal 1895 oma esimesi raadioside katseid tegid, võisid nad olla suhteliselt rahulikud, sest maailmas polnud just palju erinevaid elektriseadmeid, mis oleks võinud segada nende raadioside seansse. Tänapäeval on olukord kordi keerulisem, nendib Tallinna tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi teadur Heigo Mõlder
Maailmas on tohutult palju saatjaid, alates raadio- ja mobiilsidemastidest ja radaritest, lõpetas kõrgpingeliinide, elektrimootorite ja koduelektroonikaseadmetega. Need kõik kipuvad omavahel suhtlema läbi elektromagnetväljade või läbi toitejuhtmete ja signaaljuhtmete.
Elektromagnetiline ühilduvus on valdkond, mis reguleerib ja uurib erinevate seadmete toimimist ühtses keskkonnas, nii et üks seade ei häiriks oma tööga kuidagi teist. On kehtestatud erinevad normid, mille alusel peavad need taluma elektromagnetvälju teatud piirides, et need ei hakkaks seejuures kummaliselt käituma. Samuti ei tohi need kiirata ise liiga tugevaid elektromagnetvälju.
Elektromagnetilise ühilduvuse alaste uuringute tegeletakse ka Tallinna tehnikaülikoolis, pakkudes ettevõtetele võimalust oma tooteid hõlpsamalt turule viia.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa