Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TTÜ teadussekundid: tehismõistus tuleb tasapisi

Isesõitvatest autodest ja maailma üle võtta ähvardavast tehismõistusest rääkivad uudised on muutunud juba tavapäraseks. Kuigi see kõik on veidi isegi tõsi, ei juhtu see väga ruttu, vaid sammhaaval ning inimestel kasulikul viisil, leiab Tallinna tehnikaülikooli võrgutarkvara professor Tanel Tammet

''Tallinna tehnikaülikoolis tegelevad tehisintellektiga küllaltki paljud inimesed just selles võtmes, et me teeme väikesi asju erinevate praktiliste süsteemide sisse ja mõtlema välja, kuidas neid paremaks teha,'' selgitas professor.

Üheks peamiseks uurimissuunaks on, kuidas kirjeldada ebakindlaid teadmisi. Teisisõnu olukorda, kus teadmise õiguses ei olda täiesti kindlad ehk see peab mõnikord paika, kuid sel on erandeid. Samal ajal tuleb aga taolist teavet vahetada erinevate andmebaaside ja sensorite vahel ning teha erinevaid järeldusi.

''Tuleb otsustada, mis järeldusi me pigem eelistame teha ja mida mitte. Selle kõige tulemus oleks lihtsalt see, et me saame natuke targema tarkvara, mis suudab natukene rohkem teha. Needsamad meie ümber olevad tarkvarasüsteemid, masinad ja robotid muutuvad kogu aeg veidi targemaks, nii et sul ei ole vaja kogu aeg nende tegevusse sekkuda,'' lisas Tammet.

Nii pole süsteemidel küll viie või kümne aasta pärast õiget tehismõistust, kuid need vajavad praegusest inimese abi praegusest vähem. ''Mis on aga paarisaja aasta pärast, ei oska keegi ette kujutada,'' mõtiskles professor.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: