Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TTÜ teadussekundid: nutikas meditsiinitehnika hoiab inimesi haiguste eest

Terve olemine on suur õnn. Paraku kaasnevad inimesks olemisega paratamatult haigused. Õnneks on arstide käsutuses nende ennetamiseks ja tõrjumiseks üha rohkem nutikat meditsiinitehnikat. Valdkonna viimaseid arenguid tutvustab TTÜ meditsiinifüüsika professor Ivo Fridolin.

''Uuemad arengud on suunatud haiguste võimalikult varajasele avastamisele ja ennetusele. Personaal- ja täppismeditsiin püüavad kaasata uusi individuaalseid aspekte, mis hõlmavad väga erinevaid andmeid ning mõõtmisi, nagu näiteks elektroonilist haiguslugu, terviseküsitlusi, elutähtsate signaalide ja biomarkerite mõõtmisi, geeni- ning ravimiinfot,'' laiendas Fridolin.

Väärtuslikud on tehnoloogiad, mis võimaldavad hinnata individuaalseid terviseriske ja millega mõõtmine on lihtne ning mitteinvasiivne. TTÜ meditsiinitehnikaalased uuringud on suunatud just selliste tehnoloogiate arendamisele. Varajase aju, südame-veresoonkonna ning neerufunktsiooni häirete avastamiseks rakendame optilisi ja bioelektrilisi signaale ning kehavedelike analüüsi,'' sõnas professor.

Inimeste tervisekäitumise jälgimisele püüavad kaasa aidata nutikad tervishoiutehnoloogiad, nagu näiteks aktiivsusmonitorid ja nutikellad. ''Tehnikaülikoolis tegeleme nende kiiremaks, energiasäästlikumaks ja tõhusamaks muutmisega,'' lisas Fridolin.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: