TTÜ teadussekundid: ajutised makseraskused röövivad tarbimisisu pikemaks ajaks
Laenu teenindamisel makseraskuste kogemine vähendab inimeste tarbimist ka peale probleemide lahenemist, nendib Tallinna tehnikaülikooli majandusanalüüsi ja rahanduse instituudi dotsent Merike Kukk.
Eraisikute laenamine kasvas 2000. aastate esimeses pooles väga kiiresti nii Ameerikas kui ka Euroopas sh Eestis. See on tõstatanud majandusteadlaste seas küsimuse, kuidas mõjutab kõrge laenukoormus eraisikute tarbimist. Silmas ei peeta otsest seost, kus laenatakse tarbimiseks, vaid kaudseid kanaleid, kuidas mõjutavad eelnevalt võetud laenud tarbimisotsuseid. Küsimust on uuritud ka Tallinna tehnikaülikoolis ja kaardistatud selle käigus mitu kanalit.
Esiteks on väga oluline, kui suur osa sissetulekust läheb laenu teenindamisele. Laenu teenindamine pärsib tarbimist eelkõige majanduslanguse ajal. See aitab ka selgitada, miks kukkus tarbimine majanduskriisi ajal sedavõrd järsult.
Teiseks on leitud, et tarbimist mõjutavad ka raskused laenude tagasimaksmises. Kui inimene satub makseraskustesse, vähendab ta tarbimist, mis on ootuspärane. Kuid tarbimine jääb madalamale tasemele ka peale probleemide lahenemist, mis tähendab, et makseraskuste kogemine viib pikaajalisele tarbimise vähenemisele.
Uurimstulemused aitavad nii majandusteadlastel kui ka poliitikakujundajatel paremini mõista, kuidas teevad eraisikud oma tarbimisotsuseid uuel laenamise ajajärgul ja kuidas mõjutavad need otsused majandust.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa