Aafrika kõrgeim puu kasvab Aafrika kõrgeimal mäel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Andreas Hemp

Aafrika kõrgeim puu kasvab Aafrika kõrgeimal mäel. Puu, mis kuulub liiki ladinakeelse nimega Entandrophragma excelsum on 81,5 meetrit kõrge. Mägi kannab loomulikult nime Kilimanjaro ja on palju kõrgem. Puu kasvab ühes Kilimanjaro mäel leiduvas orus, mäetippudest kõvasti allpool.

Juba umbes 20 aastat tagasi märkas saksa teadlane Andreas Hemp Kilimanjaro taimestikku uurides, et selles orus kasvab väga kõrgeid Entandrophragma excelsumeid, kuid tollal ei olnud tema kasutuses tänapäevaseid mõõtevahendeid ja täpne kõrgus jäi määramata.

Nüüd, viimase nelja aasta jooksul on Hemp mõõtnud kaaslastega neid puid laserseadmete abil ja saanud tulemuseks, et neist mõnigi on kõvasti üle 60 meetri kõrge ja kõige kõrgem, nagu mainitud, 81,5 meetrit. Kasvukiiruse järgi hindavad Hemp ja kolleegid ajakirjas Biodiversity & Conservation, et need puud on 500—600 aastat vanad.

Maailma mastaabis on kõige kõrgemad puud Põhja-Ameerika sekvoiad, millest kõrgeim on 116 meetrit ja Austraalia eukalüptid, mis võivad kasvada kuni 100-meetriseks. Eesti kõrgeim puu on Põlvamaal kasvav 48,6-meetrine kuusk.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: