Kalimantani puud kasvavad kerge tuule käes kõrgeks

Foto: Anette Teng/CC BY 3.0

Miks kasvavad mõned puud kõrgemaks kui teised. Teadlased väidavad hiljuti tehtud uurimistöö põhjal, et troopilises metsas võib oluliseks kõrguse piirajaks olla tuul.

Tobias Jackson Inglismaalt Oxfordi Ülikoolist ja ta kolleegid käisid möödunud aastal uurimas Kalimantani saarel kasvavaid kõrgeid puid. Üks puu, mida nad uurisid, on kõige kõrgem troopikametsa puu, mis seni teada. Tervelt 100,8 meetri kõrguseks kasvanud kollane Shorea, mis on saanud koguni oma isikliku nime Menara.

Teadlased tegid laserseadme abil mitmekümnest puust kolmemõõtmelise mudeli. Nad uurisid ka puutüvede painduvust, et mõista, kuidas tuul neile mõjub. Nüüd järeldavad nad ajakirjas Biotropica, et mida kõrgem on puu, seda suurem on oht, et see võib tugeva tuulega murduda. Ei päästa siin kõrgemaid puid väga ka see, kui nende tüvi on jämedam kui madalamatel puudel.

Jackson ja ta kolleegid väidavad, et Kalimantani ehk Borneo saare Malaisiale kuuluvas põhjaosas kasvavad troopikapuud nii kõrgeks just seepärast, et väga tugevaid tuuli tuleb seal ette harva.

Maailmas on puid, mis kasvavad veelgi kõrgemaks kui Menara ja teised Shoread, näiteks California ranniku sekvoiad, kuid sekvoiade kõrgust arvatavasti tuul väga ei piira, sest nende tüvi on ikka väga jäme.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: