Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

100 sekundi video: tüvirakuteraapia ja uued ravivõimalused

Foto: Kuvatõmmis

Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia doktorant Valmar Kasuk usub, et seljaajuvigastusega ratastooli aheldatud inimesi võiks tulevikus aidata tüvirakuteraapia.

Eestis on tihtipeale probleemiks see, et noored hüppavad tundmatus kohas vette. Selle tagajärjel vigastavad nad seljaaju närvi. Meie keha ei suuda seda taastada ja samuti ei suuda meditsiin hetkel neid aidata ja sellepärast jäävad nad elu lõpuni ratastooli.

Kuid see ei pea nii olema. Tulevikku vaadates oleks potentsiaalseks võimaluseks rakuteraapia, mille käigus kahjustunud piirkonda saab viia uued rakud, mis suudavad seda kohta parandada.

Sellisteks rakkudeks, millel on taastumise võime, on tüvirakud – need on nagu tüveks, millest kõik teised rakud arenevad. Just selliste rakkudega me enda laboris ka tegeleme. Uurime seda, kuidas saaks tüvirakke paremini suunata just meile soovitud rakutüüpideks.

Üheks meetodiks, kuidas me saame tüvirakke suunata, on viia neisse sisse regulaatorid, mis siis aitavad neil suunda valida. Oleme leidnud efektiivse meetodi, kuidas neid regulaatoreid sisse viia ning oleme suutnud tüvirakke ka meile soovitud suunas liikuma panna

Saadud teadmiste põhjal suudame tüvirakke paremini suunata ning loodetavasti suudame ka varsti luua häid närvirakke, millega saaksime seljaaju vigastust ravida ning lõpuks saaksid ka ratastoolis inimesed taas liikuma.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: