Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

100 sekundi video: ravimite imendumine

Foto: Sven Paulus

Tartu ülikooli molekulaartehnoloogia doktorant Mare Oja räägib oma tööst ravimite imendumise uurimisel.

Ravimiarenduse kõige suurem probleem on, et umbes 40% uutest ravimikandidaatidest kukuvad välja just imendumiskatsetes. Seega on oluline suurendada tõenäosust, et ravim, mida arendatakse, imendub läbi seedetrakti. Selleks me mõõdame membraani läbitavuse ehk imendumise väärtusi laias pH vahemikus, mis esineb ka seedetraktis.

Imendumine seedetraktis on keeruline, kuna seedetraktis esineb väga lai pH vahemik, alates happelisest keskkonnast maos kuni aluselise keskkonnani allpool seedetraktis.

Kuna ravimiarenduses on tihti olukord, et ühendid ei ole kättesaadavad, siis selleks me arendame saadud tulemuste põhjal ka prognoosmudeleid. Prognoosmudelid on mudelid, mida saab kasutada ka ühendite puhul, mida reaalselt veel ei eksisteeri. Seega on võimalik juba väga varases etapis eemaldada ühendid, mida ei ole mõtet edasi arendada uute ravimitena. See ongi minu eesmärk, et leida võimalikult head mudelid, mida oleks võimalik kasutada ravimiarenduses.

Toimetaja: Kristjan Jung, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: