Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maaülikooli kalateadlased: kalakasvanduses ja kärestikus elanud lõhe kasvu mõjutavad erinevad geenid

Lõhevastsete asustamine.
Lõhevastsete asustamine. Autor/allikas: Eesti maaülikool

Eesti maaülikooli ja Turu ülikooli teadlaste hiljuti avaldatud uuringus hinnati keskkonnast sõltuvate geenide mõju lõhel. Geneetilise kaardistamise tulemusel leiti, et genoomi piirkondadel, mis mõjutasid lõhe kasvu kasvanduses, ei olnud sama mõju looduslikes tingimustes. Samas geenid, mis mõjutasid lõhe kasvu looduses, ei mänginud kasvanduses olulist rolli.

Uuringut juhtinud Eesti maaülikooli kalateadlase Anti Vasemägi sõnul on see uuring üks esimesi sellelaadseid kogu maailmas, sest see ühendab eksperimentaalse ökoloogia ja genoomika teadusvaldkondi.

Kasvanduses jäävad ellu agressiivsed

”Viimase 15 aasta jooksul on avaldatud arvukalt uurimistöid kalade kasvu ja haigustundlikkuse geneetilise kaardistamise kohta, kuid nende tunnuste molekulaargeneetilist tagapõhja looduslikes tingimustes pole siiani uuritud,” rääkis Vasemägi.

Teadlase sõnul on kasvu mõjutavate geenide ja keskkonna vahelised vastastikmõjud tõenäoliselt tingitud toidubaasi ja asustustiheduse erinevustest. Ta lisas, et kui väikeses basseinis tagab noorkala kiire kasvu see, kui hästi suudab ta kunstlikku toitu omastada ning kui agressiivne ta on, siis looduses on suurema tähtsusega optimaalne energiakulu vastavalt sellele, kui lihtsasti on toit kättesaadav, ning kuidas suudab kala end sobival territooriumil kehtestada.

Lõhe ja forell on tänuväärsed uurimisobjektid

Vasemägi sõnul on geenide ja keskkonna vahelisi mõjusid põhjalikult uuritud laboratoorsetel mudelorganismidel.

”Erinevalt äädikakärbsest on lõhe ja forell väga sobivad liigid geenide mõju hindamiseks looduses, kuna ühe emaskala marja kunstlikul viljastamisel on võimalik saada mitmeid tuhandeid järglasi ning pärast asustamist on võimalik kalu uuesti kinni püüda.”

Vasemägi lisas, et uuringu tulemused näitavad ilmekalt keskkonna olulist rolli komplekssete ehk mitmete geenide mõjutatud tunnuste avaldumisel.

Töö tulemusi kirjeldav teadusartikkel ilmus tänavu jaanuaris ajakirjas Functional Ecology.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: