X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Magnettormid teevad elektroonikaseadmetele kurja

Kuigi magnettormid võivad satelliitide kahjustamise läbi ka otsest majandusliku kahju tuua, seostuvad need ikkagi pigem silmailu pakkuvate virmalistega. Magnettormide ja kindlustusnõuete vahelisi seosed uurinud teadlased leiavad aga nüüd, et Päikese kapriisid võivad kahjustada. ka maapealseid madalpingel töötavaid elektroonikaseadmeid.

Inimkonna heaolu pole kunagi varem ajaloos nii tugevalt 150 miljoni kilomeetri kaugusel asuva tähe armust sõltunud. Juba 1859. aastal toimunud Carringtoni sündmusena tuntud ülivõimas päikesetorm demonstreeris sädemeid pilduvate telegraafiseadmetega, et elektroonikaseadmed on Päikese tujude suhtes haavatavad. Rohkem kui sada aastat hiljem varajastel hommikutundidel Põhja-Ameerikat tabanud torm jättis tekkinud elektrivõrgu ülekoormuse tõttu elektrita juba umbes kuus miljonit inimest, tekitades otseselt kümnete miljonite dollarite suuruse kahju.

Tsivilisatsiooni õnneks esineb taolisi torme harva. Väiksema ja keskmise suurusega magnettormid tekitavad aga sellele vaatamata Maa magnetväljas märgatavaid muutusi, mis võib omakorda viia laengute liikumiseni ka elektrijuhtmetes. Lockheed Martini päikese ja astrofüüsika laboratooriumi teadlasi huvitas, kui tihti see märgatavate kahjudeni viib. Viimase tarbeks analüüsisid nad aastatel 2000-2011 Põhja-Ameerikas asuvate ettevõtete poolt kindlustusele esitatud kahjunõudeid, mis hõlmasid elektriseadmetele tekitanud kahju.

Üle 11 000 nõude läbivaatamisel eemaldas Carolus Schrivjer ilmsed juhud, kus kahju oli tingitud vargusest, tahtlikest kahjustustest, üleujutustest jne, jättes sõelale vaid juhtumid, kus kahju põhjuseks olid muu hulgas sädelahendused, ülekuumenemine ja pingeimpulsid. Schrivjer märkas, et tugevamate magnettormidega päevadel kasvas taoliste kahjunõuete hulk kuni viiendiku võrra, keskmisest tugevama tormiga päevadel aga kümme protsenti. Arvutuste kohaselt võiksid magnettormid viia Põhja-Ameerikas igal aastal 500 täiendava kahjunõudeni.

Schrivjeri ja kolleegide sõnul oli suur hulk taolistest nõuetest seotud just madalpingel töötavate seadmetega, mida on töörühma hinnangul Päikese tujude suhtes suhteliseks immuunseks peetud. Nii või teisiti hindab töörühm, et magnettormid suudavad ainuüksi Põhja-Ameerikas igal aastal paari miljardi dollari suuruse kahju tekitada.

Uurimusega on võimalik tutvuda veebikeskkonnas ArXiv.

Viimati muudetud 13/07/2014 19.35

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: ArXiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: