Ämblikud on agarad kalamehed ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Peter Liley

Ämblikuliste toitumisharjumuste süstemaatiline ülevaade näitab, et loomad kütivad kalu kõikidel mandritel peale Antarktika. Leid vihjab, et selgroogsed langevad ämblike ohvriks arvatust oluliselt sagedamini.

Arahnofoobia ehk ämblike kartuse all kannatavate inimestele viidatakse sageli, et ämblikud kustutavad oma nälga olenditega, kes on inimestele tegelikult hoopis tüütumad või ebameeldivamad, misläbi võiksid nad ämblike suhtes hoopis teatavat sümpaatiat tunda. Viimastel aastatel on aga entomoloogid üha sagedamini teadvustanud, et ämblikuliste toidulauale võivad jõuda ka neist oluliselt suuremad ja hoopis teise hõimkonda kuuluvad loomad.

Eriti võib seda kohata poolveelise eluviisiga liikide seas, kels suudavad ujuda, sukelduda ja/või vee peal käia. Samal ajal pole evolutsioon nende mürgiarsenali ja kehaväliseks seedimiseks kasutatavate ensüümide pealt kokku hoidnud. Martin Nyffeleri töörühm leiab ajakirjas PloS Biology ilmunud ülevaateartiklis, et ämblikke võib väikesi kalu varitsemas leida viiel mandril, eriti soojema kliimaga piirkondades.

Ämblike isu ei piirdu aga ainult kaladega. Eelnevalt on dokumenteeritud, et loomad võivad sihikule võtta ka närilisi, konni, madusid, linde ning sisalikke ehk kõiki, kes nende võrku kinni jäävad või kellest jõud üle käib.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PLoS Biology

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: