Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arktika albeedo on oluliselt langenud

Arktika jääväljad
Arktika jääväljad Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Satelliidivaatlused näitavad, et Arktika piirkonna poolt tagasipeegeldatava päikesekiirguse hulk on viimase kolmekümne aasta vältel neli protsenti langenud, neelduv soojuskiirgus kiirendab aga omakorda piirkonnas toimuvaid kliimamuutusi.

Arktika keskmine õhutemperatuur on alates 1970. aastatest 2 °C võrra tõusnud. Viimasega kaasnevalt on ka suvise merejää ulatus ja lumekattega päevade arv vähenenud. Sellest tingitud albeedo vähenemine toimib positiivse tagasisidena, mis piirkonna keskmist temperatuuri veelgi tõstab.

Californias asuva Scrippsi okeanograafia instituudi teadlased võtsid nähtuse ulatuse uurimisel aluseks Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri CERES satelliidi poolt kogutud andmed ja kombineerisid neid varasemate satelliidivaatlustega. Nii leidsid nad, et albeedo väärtus on alates 1979. aastast langenud 0,52-lt 0,48-ni. Töörühma arvutuste kohaselt moodustab seetõttu neelduv lisaenergia umbes neljandiku samal ajaperioodil atmosfääri paisatud süsihappegaasi poolt lõksu püütud soojusenergiast.

Energia neeldub esmajoones Põhja-Jäämeres, kus selle edasist liikumist raske jälgida on. Siiski pärsib see talvel tõenäoliselt ookeani jääkatte taastumist. Ameerika Teaduse Edendamise Ühingu aastakohtumisel esitletud tulemuste kohaselt on viimase veerandsaja aastaga rohkem kui nelja aasta vanuse jää osakaal langenud 26 protsendilt seitsme protsendini.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PNAS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: