Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootsi teadlased näitasid seost perfluoreeritud ühenditega kokkupuute ja diabeedi esinemise vahel

Teflonist nõude kasutusega seostuvaid ohte on näidatud erinevaid.
Teflonist nõude kasutusega seostuvaid ohte on näidatud erinevaid. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Uppsala ülikooli töörühm on juba varasemalt näidanud seoseid keskkonnamürkidega (sh polükloreeritud bifenüülid, pestitsiidid ja ftalaadid) kokkupuute ning diabeedi tekke vahel. Hiljuti avaldatud uuringus keskenduti küsimusele, kas kokkupuude veel ühe keskkonnamürkide klassi, nimelt perfluoreeritud ühenditega seostub niisamuti diabeedi riski kõrgenemisega. Selliseid aineid kasutatakse laialdaselt erinevates tööstus- ja tarbetoodetes, sh tuletõrjevahus, teflonist küpsetusnõudes ning mitmetes määretes ja vett mitteläbilaskvates materjalides nagu näiteks suusamääre või Gore-Tex.

 

Uuringus osales enam kui tuhat 70 aasta vanust Uppsalas elavat meest ja naist, kellest 114 põdes diabeeti. Uuritavate vereproovides määrati seitsme erineva perfluoreeritud ühendi tasemeid. Vastavad ained olid mõõdetavates kogustes olemas peaaegu kõigi osalejate proovides.

 

Analüüsid näitasid, et perfluoreeritud ühendite kõrged tasemed, eriti aga just perfluorononaanhappe suured kogused veres seostusid diabeedi esinemisega. Niisamuti leiti vastav seos ka perfluorooktaanhappe korral; viimati mainitud ühend seostus lisaks veel ka probleemidega insuliini erituses kõhunäärmest.

 

Seega viitab Uppsala ülikooli teadlaste poolt läbiviidud uuring taaskord keskkonnamürkide kahjulikule toimele inimeste tervisele, sedakorda diabeedi esinemisele.

 

Loe lisa:

New study shows link between perfluorinated compounds and diabetes (Medical News Today)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: