Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Neandertaallaste kloonimine võiks 20-30 aasta jooksul teostuda?

Neandertaallased.
Neandertaallased. Autor/allikas: Wikimedia commons

Toimetaja Laur Kanger

„Pakun tööd noorele, tervele ning erakordselt seikluslikule naisterahvale. Tööülesandeks on sünnitada esimene neandertaallane viimase 32 000 aasta jooksul. Huvilistel saata CV ja motivatsioonikiri professor George Churchile Harvardi ülikoolist.“ Umbes nii võiks välja näha üks peatselt ilmuv töökuulutus, kui nimetatud teadlase nägemus tõepoolest täide läheb.


Hiljuti ajakirjale Der Spiegel antud intervjuus väitis 58-aastane Church, et neandertaallase kloonimine saab tehnoloogiliselt võimalikuks juba teadlase eluajal. Church visandas kiirelt ka viisi, kuidas mõte ellu viia. Neist esimene, neandertaallase genoomi järjestamine, on tänaseks juba tehtud.


Teadlase arvates tuleks genoom järgnevalt umbes 10 000 jupiks jagada ning laboris sünteesida. Seejärel sisestataks saadud lõigud inimese tüvirakku. Kui seda piisavalt sagedasti teha, oleks tulemuseks tüvirakuliin, mis hakkab üha enam ning enam sarnanema neandertaallase omale. Seejärel oleks juba tarvis asendusema, kes talle siiratud embrüost lapse sünnitaks.


Teadlase arvates ei tuleks ettevõtmist näha kui pelka uudishimu rahuldamise tarvet. Nii oletab ta, et neandertaallaste mõtlemine võib olla inimeste omast teistsugune. See aga aitaks suurendada ühiskondlikku mitmekesisust. Et mitmekesisus on omakorda arengu ning ellujäämise võti, siis võiks neandertaallaste taasteket käsitleda kui üht ühiskondliku riski maandamise katset.


Mõttearendust on tänaseks palju kritiseeritud. Nii näiteks leiab Colorado ülikooli bioeetik Bernard Rollin, et maailma ainsaks neandertaallaseks olemine tekitaks hulgaliselt probleeme. „Pole aus panna inimesi olukorda, kus neid hakatakse mõnitama ning neid ilmselt kardetakse,“ ütleb ta. Samuti võib sündinul puududa immuunsus tänapäeval levinud nakkushaiguste vastu. Lisaks on inimese kloonimine mitmes riigis keelatud, olgugi et neandertaallase puhul ei pruugi seadused nende praeguses vormis tingimata kehtida.


Vaata veel:

Palaeolithic Park? Harvard professor seeks 'adventurous' woman to give birth to baby Neanderthal (The Independent)


Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: