Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lastele tehtud kompuutertomograafia võib suurendada vähiriski

Kompuutertomograafilises uuringus puutub patsient kokku kiiritusega.
Kompuutertomograafilises uuringus puutub patsient kokku kiiritusega. Autor/allikas: PM/Scanpix Baltics
Toimetas Katrin Sak

Need lapsed ja teismelised, kes on kompuutertomograafilise uuringu (KT) tõttu puutunud kokku kiiritusega, omavad 24 % kõrgemat riski vähi arenguks.

 

Riski kasv ei ole suur. 10 000 noore inimese hulgas, kellele oli tehtud üks KT uuring, arenes kümne aasta jooksul kuus kasvajat rohkem. Ajakirjas BMJ avaldatud uuringus rõhutatakse, et enne KT uuringut tuleb kindlasti kõiki riske kaaluda.

 

Uuringus võrreldi vähijuhtude arvukust patsientidel, kellele oli tehtud KT skaneering, nende kaaslastega, kes ei olnud vastavat uuringut kunagi läbinud. Töö hõlmas peaaegu 11 miljonit noort inimest, sünniaastaga 1985-2005. KT uuringu järgne jälgimisaeg oli keskmiselt 9,5 aastat. Kõigist uuringus osalejatest oli umbes 680 000-le tehtud KT skaneering vähemalt üks aasta enne vähidiagnoosi. Pahaloomulise kasvaja diagnoosiga inimestest 18 %-le oli see uuring tehtud enam kui ühel korral.

Võttes arvesse osalejate vanust, sugu ja sünniaastat, leiti, et vähi esinemus KT uuringu läbinud inimeste seas oli 24 % kõrgem. Iga järgnev skaneering suurendas seda riski veel 16 %.

 

Suurimat riski KT skaneeringu osas omavad alla viie aasta vanused lapsed. Mida suurem on inimese vanus esimese KT skaneeringu tegemise ajal, seda madalam on risk.

 

On oluline rõhutada, et uuring leidis seose lapseeas tehtava KT skaneeringu ja kõrgenenud vähiriski vahel, see ei tähenda veel põhjuslikku sõltuvust.

 

Allikas: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_137085.htmlHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: