Aju treenimine parandab küll mälu, kuid mitte intelligentsust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aju treeninguga saame parandada mälu, mitte aga intelligentsust.
Aju treeninguga saame parandada mälu, mitte aga intelligentsust. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Lihtne on mõista, miks aju treenivad mängud on muutunud nii populaarseks – nimelt lubavad nad parandada inimese vaimseid võimeid. Uuring näitab, et positiivsed mõjud piirnevad siiski vaid mälu treeninguga; IQ-le sellised mängud ei toimi.

 

Enamik inimesi sooviks oma vaimseid võimeid suurendada ning müügiinimesed on altid selliseid soove ka kiiresti ära kasutama  Mängude reklaamides sisalduvad lubadused parandada mängija intelligentsust on piisavalt ahvatlevad; kuigi näivad liialt heana, et tõsi olla. Selliste mängude reklaamides lubatakse treenida aju, parandada tähelepanu ning suurendada IQ taset. Eriti kiusatuslikud on need lubadused vanematele, kelle lastel on koolis edasijõudmisega raskusi.

 

Psühholoogiateadlase professor Randall Engle hinnangul põhinevad sellised lubadused tõendusel, mis näitab korrelatsiooni töötava mälumahu ja üldise muutliku intelligentsuse vahel. Töötava mälu maht ehk teisisõnu lühiajaline mälu hõlmab võimet säilitada kiiresti taastatavat teavet. Üldine muutlik intelligentsus on aga võime näha seoseid, arendada kompleksseid mõttekäike ja lahendada probleeme. Nende kahe võime vaheline seos viitab võimalusele, et lühiajalise mälu suurendamine võib tõsta ka muutliku intelligentsuse taset. Professor Engle hinnangul aetakse neid kahte võimet omavahel tihti segi või siis eeldatakse, et  lühiajaline mälu on muutliku intelligentsuse aluseks.

 

Oma teooria testimiseks palus teadlasrühm 55-l üliõpilasel läbida 20 päevane kindlate kognitiivsete ülesannete treening. Eesmärgiga tagada tudengite motivatsioon ja treeningus osalemine, maksti neile võimete parandamise eest igal päeval ka lisatasu. Tudengid treenisid kompleksseid või lihtsaid ülesandeid. Viimastes tuli osalejatel meenutada esemeid nende esitusjärjekorras; komplekssetes ülesannetes tuli esemete meenutamisega samaaegselt täita ka teist ülesannet. Kontrollrühma indiviidid treenisid nägemisülesandeid, mis sarnaselt teistele muutusid iga päevaga keerulisemaks.

 

Testide tulemused olid selgepiirilised: kompleksseid ülesandeid treeninud tudengid liikusid lühiajalise mälu osas edasi järgmistele tasemetele. Selline treening ei toonud kaasa aga mingit kasu muutliku intelligentsuse suhtes. Seega, kuigi lühiajaline mälu ja muutlik intelligentsus on omavahel seotud, ei tähenda see veel, et tegu oleks sarnaste nähtustega.

 

Loe lisa: Brain training may boost memory, but not intelligence (Medical News Today)


Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: