Ilutulestiku kõrval võib näha vana-aastaõhtul virmalisi
Virmaliseküttidel on põhjust rõõmustamiseks, sest aasta lõpus on oodata tugevat geomagnetilist tormi. Paremal juhul võib näha virmaliste kuma Põhja-Poolani välja. Eestis võib vaatemängu nurjata edelast lähenev pilvemass ja vana-aastaõhtul on selgemat taevast oodata vaid Kirde-Eestis.
Tugeva magnettormi taga on eeskätt 29. ja 30. detsembril toimunud päikesepursked. Lisaks vallandus viimastel päevadel rida väiksemaid päikeseloiteid. Kui raadiosidehäireid tekitanud elektromagnetkiirgus tabas Maad loetud minutitega, siis võimsamate pursete käigus vallandunud plasmal kulub kohale jõudmiseks rohkem aega. Kõik need kokku peaksid 31. detsembri õhtul tekitama Maa magnetväljaga põrkudes tugeva geomagnetilise tormi, ütleb päikese uurimisele keskenduv astrofüüsik Ryan French.
Ameerika riiklik ookeani- ja atmosfääriamet NOAA andis 31. detsembriks kolmanda astme ehk tugeva geomagnetilise tormi hoiatuse, vahendab Space.com. Hoiatus on hea uudis virmaliseküttidele, sest nii tugeva magnettormi korral võib horisondil virmalisi näha olla isegi 50° laiusel ehk Euroopa mõistes Põhja-Saksamaal ja -Poolas.
Praeguse ennustuse järgi on 31. detsembril kõige tugevamat geomagnetilist häiritust oodata Eesti aja järgi kella 17 ja 20 vahel. Samas hakkab prognoositav geomagnetiline aktiivsus kasvama juba kella 11 paiku päeval ja püsib tavapärasest kõrgemal kella viieni hommikul. Virmaliste nägemine sõltub aga suuresti sellest, millal laetud osakeste voog täpselt Maa atmosfääri tabab. Nõnda tasub pimeduse saabudes end Maast kaugel asuvate satelliitide mõõteandmetega jooksvalt kursis hoida.
Päikesetormid tekivad, kui päikese magnetvälja jõujooned mõne koha peal katkevad, taasühinevad või ümberühenduvad. Selle käigus paiskub umbes pooltel juhtudel ilmaruumi ka hulgaliselt ainet ja laetud osakesi.
Maa magnetilise põhja- ja lõunapooluse lähedal võivad samad osakesed jõuda atmosfääri ülemistesse kihtidesse ning põrkuda seal hapniku ja lämmastiku aatomitega. Sõltuvalt saadavast energiahulgast ja täpsest elemendist võivad kiirata need seejärel rohekat, punakat, kollakat või isegi sinakas-violetset valgust. Inimsilmale paistavad need virmalistena.
NOAA hindab geomagnetilisi torme G-skaalal, kus kõige nõrgem torm võib hindeks saada G1 ehk nõrga taseme ja kõige tugevam G5 ehk äärmusliku taseme. Praegusel juhul andis NOAA magnettormile hindeks G3 ehk tegu on tugeva magnettormiga. Päikese 11-aastane aktiivsustsükkel on praegu tipu lähedal, mistõttu võib võimsamaid purskeid näha sel aastal tavapärasest sagedamini.
Toimetaja: Airika Harrik