OpenAI juhi sõnul saabub üliintellekti ajastu mõne tuhande päeva pärast
ChatGPT loonud ettevõtte OpenAI juhi Sam Altmani nägemuses on jäänud võimatult päikselise üliintellekti ajastu saabumiseni jäänud paar tuhat päeva. Pole ilmselt ime, et minimanifesti avaldamine langes kokku teatega, et firma hakkab taotlema edaspidi ka kasumit, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kui inimeste kauaaegsed lootused on peaaegu täitunud, tekib sageli aset irooniline meelemuutus. Suurenevad kahtlused, kas sooviti ikka seda, mida kunagi kaugel olles innukalt oodati. Ajalukku vaadates on nähtud seda nii tihti, et see reedab midagi inimeste psüühika kohta.
Prantsuse revolutsiooni käivitas kirglik optimism monarhia kukutamise järel iha uue võrdsuse ja vabaduse ajastu kehtestamise järele. Revolutsiooni edenedes ja monarhia langedes paistis, et ka soovitud ideaalid saavad õige pea tegelikuks. Idealistliku lootuse paremast tulevikust asendas hirm, kuna uus valitsus ei suutnud oma lubadusi ellu viia ja paistis muutuvat uueks türannia vormiks.
Asjad kiskusidki viltu, päädides sisetülidega, kuni meile armsal koolikuul sätestas revolutsiooniline valitsus päevakäsuna terrori, mida pidi rakendama revolutsiooni vaenlaste peal. Ajalooraamatutes tuntakse järgnenud sündmusi terrorivalitsusena.
Eestlastele mitu põlve trikootooteid valmistanud ettevõtte Marat nimi pärineb just sellest ajast, sest nõukogude korrapidajates seostusid verised revolutsioonikangelased romantikaga. Üks Prantsusmaa revolutsiooni terroripoliitika tulisest esindajatest oli Jean-Paul Marat. Vene revolutsionäärid tapsid ja küüditasid Marat' eeskujul miljoneid nn revolutsioonivastaseid. Rikutud inimsust reetva käitumisena märgistasid nad seejärel kõikvõimalikke asju kas punaste, revolutsiooniliste või veriste juhtide nimedega.
Võigas Marat tappis pussnoaga julge neiu. Tema nime nõukogude ajal elanud põlvedele ei tutvustatud, sestap ei tunta teda ilmselt ka tänapäeval laialdaselt ära. Julge neiu nimi oli Charlotte Corday ja tal löödi pea maha.
Sarnaselt prantslastega uskusid bolševike toetajad Vene revolutsiooni järel peagi saabuvasse õiglusel ja võrdsusel põhinevasse ühiskonda. Kui oodatud nägemus hakkas teoks saama, tärkasid kahtlused. See sai peagi verise kinnituse.
Praegu sotsiaalse inforuumi kujundatud tundlikkuses pole vaja revolutsiooni ära oodata. Piisab, kui helge tulevik hakkab näima saavutatav, süvenevad esialgseid lootusi varjutavad kahtlus, hirm ja isegi kahetsus. Psühholoogilise sotsiaalse eksperimendi tulemused peaks lähiajal näha olema. Inimlike vastuolude vaatustele on avatud mõni tuhat päeva ehk umbes viis-kuus aastat. Selle ajalise raami pakkus välja OpenAI juht Sam Altman eelmisel nädalal avaldatud blogikandes.
Ilmselt seisneb järgmise tormiliselt elukorda muutva revolutsiooni sisu tehisintellekti arengus ja selle jooksvas rakendamises. Altman kirjeldab saabuvat ajastut blogikande pealkirjas intellekti ajajärguna. Enne sõnumi sisuga tutvumist tasub hetke mõelda, miks vaieldamatult TI arengutest informeeritud juht tegi sellise provokatiivse avalduse?
Tiheda konkurentsi tingimustes hoitakse enamasti oma edusammud saladuses. Tuntud näide on Apple, mis on püüdnud alati uue tootega turgu ehmatada, et kasutada esimese tegijaga kaasnevaid majanduslikke eeliseid. Altman püüab aga kõik välja rääkida. Ta on seda ka varem teinud, hoiatades muutuste jõulistest tagajärgedest ja kutsunud üles tegema reaalseid ettevalmistusi. Võimalik, et ta näeb toimuva arengu paratamatust, mida isegi peadirektor ei suudaks seisma panna. Teise võimalusena on ta lihtsalt küüniline ja küsib investoritelt lubaduste vastu raha. Raha kulub.
Altman märkis, et inimesest märgatavalt võimekama tehnilise nn üliintellekti valmimiseni võib olla jäänud kõige rohkem mõni tuhat päeva. Kuluda võib ka rohkem aega, aga tema veendumus selle paratamatusse teostumisse ei muutu. Võib juhtuda, et oleme tunnistamas ajaloolist pöördepunkti, millega seoses tasub vaadata ringi ja jätta midagi neist päevadest meelde. Altman ennustab kogu tema usutavuses, et mõne tuhande päeva jooksul võib täituda kogu senise ajaloo kõige suuremate tagajärgedega tõsiasi.
Ta kinnitab seda ilmsemalt talle teadaolevast kogemusest, et ilmselt loodud masinõppe metoodika töötab ja inimkond on avastanud algoritmi, mis suudab ausalt ja tõeliselt õppida igasuguste nähtuste olemust kajastavate andmete seoseid ja veelgi põhimõttelisemalt nende aluseks olevaid reegleid, tehes seda šokeeriva täpsusega. Edaspidi arvutuslikku võimsust lisades võib avaneda peagi võimalus lahendada kõiki suuri probleeme alates kliimast ja kosmose koloniseerimisest füüsilise reaalsuse täieliku kirjeldamiseni.
Peaaegu piiritu intellekti ja rikkaliku energiaga avaneb võime genereerida ja teha teoks suurepäraseid ideid, tõdeb juhtiva TI tehnoloogia ettevõtte juht. Ta lisab, et meie lapsed suudavad teha asju, mis olid meile võimatud. Altman jagas maailmaga oma sisedialoogi, et olenemata sellest, kui palju aega on ta kõige selle peale mõelnud, ei suudaks ta oodatavate tagajärgede sügavust kunagi mõista.
Tavatu optimismisõnumi avaldamisest ei möödunud tundigi, kui ilmusid kriitilised ja küünilised reaktsioonid. Rünnati rohkem Altmani ennast, kui sõnades kantud ennustust, sest tema on reaalne ja inimene. Midagi sarnast tunnevad kõik ilmselt ka iseenda näol nii heas kui halvas. Mõne aastaga peaks selguma, kas Altman jääb ajalukku amatöörist ulmekirjaniku või revolutsionäärina. Üks asi on kindel, inimeste psüühika ei muutu, st see ei sobi muutusteks.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"