Linnaelu teeb jänesekapsa lehed punaseks

Foto: Olaf Leillinger / Wikimedia Commons

Linnas on elu teistsugune kui maal, ja teistsugune on linnas ka taimede elu. Jaapani teadlased on nüüd välja selgitanud, et linnaelu võib muuta koguni taimelehtede värvust.

Üks linnakeskkonna eripära on näiteks kuumasaarte olemasolu. Need on piirkonnad, kus leidub kõvu, vett läbilaskmatuid suure soojusmahtuvusega pinnamaterjale nagu asfalt, kivi ja betoon, kus pinnalähedane õhutemperatuur tõuseb ümbritsevatest aladest kõrgemaks.

On teada, et kuumasaared mõjutavad inimeste ja linnaloomade elu, ja nüüd selgub, et ei pääse sest mõjust taimedki.

Yuya Fukano Chiba Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid lähemalt eri kasvukeskkondades kohatud aed-jänesekapsaid (Oxalis corniculata).

Aed-jänesekapsas on väike rohttaim, keda kasvab peaaegu kogu maailmas, nii maal kui ka linnas. Lehtede värv aed-jänesekapsal varieerub, ulatudes rohelisest punaseni.

Senised uuringud on osutanud, et punaseid pigmente antotsüaniine koguneb taime lehtedesse suurel hulgal just seal, kus kõrge kuumus või ere valgus ähvardab lehti kahjustada; pigmendid neelavad valgust ja aitavad sünteesida stressi leevendavaid antioksüdante.

Fukano ja ta kaaslased panidki tähele, et punaste lehtedega aed-jänesekapsaid kasvaski sageli linnade kuumasaarepiirkonnis ehk kõvade kergesti kuumenevate pindade lähistel, linnade rohealadel ja maal leidus neid haruharva.

Teadlased uurisid ise põhjalikumalt Tokyo aed-jänesekapsaid ja otsisid muu maailma aed-jänesekapsaste kohta infot internetist kättesaadavast andmebaasist.

Peale selle tegid nad ka taimekasvatuskatseid, milles selgus, et punalehised aed-jänesekapsad kasvasid kõrgema temperatuuri käes jõudsamalt ja fotosünteesisid tõhusamalt kui rohelehised isendid. Nii ongi mõistetav, et evolutsioon soosib punalehisuse väljakujunemist just kuumades paikades.

Fukano ja kolleegid ei jätnud analüüsimata ka aed-jänesekapsa geene ja väidavad ajakirjas Science Advances, et punalehisus võib aed-jänesekapsal olla tekkinud mitmel üksteisest sõltumatul puhul.

Teadlased peavad tõenäoliseks, et kuumad linnaolud on ajendanud taimedes muidki evolutsioonilisi kohastumusi peale lehevärvi muutuse; edasisis uuringuis võiks avastada neidki.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: