Bill Gates näeb tehisintellekti leivanumbrina haridust ja tervishoidu
Bill Gates peab hiljutises sessees tehisintellekti rakendamise peamisteks rakendusaladeks haridust ja tervishoidu, kus pole kasvavate vajaduste rahuldamiseks piisavalt töötajaid. Samas on need inimeste tegevussfääridest ka ühed kõige konservatiivsemad, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Sõltumata indiviidist leiab suuri vastuolusid igast inimesest. Samuti leiab igaühe kohta vastakaid arvamusi. Üllatavalt harva asuvad vastaliste seikade kaalud täpselt keskel. Pea alati on need ühele poolele kaldu.
Selles osas ei ole Bill Gates erand. Ta on elu jooksul välja teeninud suures koguses viha ja põlgust ning imetlust ja tänulikkust. Ilu on vaataja silmades ja toodud kaalutluste osas jäägu otsus igaühe vabaduseks. Ent ühes võiks nõustuda. Bill Gates on palju eksinud ja sellest mõndagi õppinud. Mistõttu tema arvamus väärib tühisema surfamise arvelt hetkeks kaasamõtlemist.
Bill Gates avaldas essee "AI ajastu on alanud", alapealkirjaga "Tehisintellekt on sama revolutsiooniline kui mobiiltelefonid ja internet". Seitsmeosaline mõtiskelu uue ajastu algusest juhatatakse sisse Microsofti asutaja meenutusega tema esimesest revolutsioonilisest kogemusest. Millestki, mis on tänapäeval sama loomulik nagu vesi. Selleks oli päev nelja kümnendi eest, kui ta nägi arvutiekraani katvat graafilist tarbijaliidest.
Toona olid arvutid tõesti peamiselt arvutamise tööriistad, milledega suhtlemiseks piisas kirjutusmasina moodi loodud arvude ja teksti ridadest. Selle erinevusega, et paberit asendas ekraan. Toonastest ekspertidest võis aru saada, miks nad ei näinud arvutitele kohta kodudes ega väljaspool üpris kitsast töiste ja akadeemiliste ülesannete keskkonda.
Gates tabas, et visuaalselt paindlik liides tõstis kordades andmete kasutamise võimalusi ja selle kaudu arvuti väärtust. Ühtlasi esitas see toonaste raalide raudvarale lihtsast arvutamisest kordades suuremaid nõudmisi. Algas arvutite ja nende kasutamise innovatsioon ning seejärel revolutsioon. Muu hulgas ka Microsofti edu ja Bill Gatesi pöörane rikastumine.
Antud kontekstis meenutab 1987. aastast miljardäriks saanud ja seejärel kahe erandiga järgmised kaks kümnendit kuni 2017. aastani maailma rikkaima inimese tiitli kandja teist revolutsiooni kogemust. See juhtus eelmisel, 2022. aastal, kui ta külastas juba mitmendat korda OpenAI'd.
Ühel taolisel korral pakkus ta, et kui insenerid õpetaks tehisintellekti sooritama kõrgel tasemel bioloogia eksami, oleks tegemist tõelise läbimurdega. Bioloogia valis ta teadmises, et edu eeldus ei seisne faktide kordamises. Vastused eeldavad faktide sünteesil põhinevat kriitilist käsitlust.
Ise pidas ta väljakutset võib-olla lahendatavaks umbes paari-kolme aastaga. Ta kutsuti tagasi paari kuu pärast. Põhimõtteliselt selleks, et ta kukuks toolilt maha ja kirjutaks mainitud vaimustusest segase essee. GPT-mudel sooritas eksami sõltumatu hindaja arvates hindele A või A+, vastates 60 küsimusest õigesti 59-le, sealhulgas kõikidele vabatekstiga analüütilise sisuga ülesannetele.
Bill Gatesi põhitähelepanu on heategevusel. Sõltumatutes analüüsides hinnatakse, et tema abiga on surmasuust päästetud üle saja miljoni lapse ja ligemale nelisada miljonit inimest säästetud nakkushaigustest. Nüüd usub, et tehisintellekti abiga õnnestub vähendada maailmas arengutasemete erinevusi ja parandada kõigi heaolu. Mõistagi ei puudu ise korduvalt komistanud mehe nägemusest ohutaju.
Ta ei ehita illusiooni inimese moodi universaalse ja teda seejärel võimetelt ületavast tehislikust intellektist. Bill Gatesi arvates piisab kiirenevaks eduks, kui konkreetse probleemi lahendamiseks või konkreetse teenuse osutamiseks loodud tehislik intellekt õpib järgnevalt, kuidas neist raamidest väljuda. Seejärel asub ta lahendama muid ülesandeid ja ergutab inimesi innoveerima. Sündiva kordajate efekti tulemusel juhtuvad olulise mõjuga muutused ootustest kiiremini. Selle kohta kasutataksegi sõna "revolutsiooniline".
Üheks selliseks on tootlikkuse tõus. Jah, midagi peaks juhtuma tootva tööstuse tootlikkusega, ent seda ju peetakse oodatavaks tulemuseks. Uskudes Bill Gatesi, peame end valmis seadma personaalsema kasutootva olemise arengule.
Kulutame märgatava osa meie senisest väärtuslikust eksistentsist triviaalsustele. Isiklik tehisintellektist agent näeb värskeid e-kirju, on kursis koosolekutega, loeb seda mida sinagi ja loeb ning tegeleb ülesannetega, millega sa ei soovi ega peakski vaeva nägema. Kõige tulemusena paranevad väärtuslike ja teha soovitavate tööde teostused. Võiks ka öelda, et tarbetut vähendades ja kasulikku suurendades tõuseb inimese väärtus.
Kui tõuseb tootlikkus ja inimesed vabanevad muude asjade tegemiseks nii tööl kui ka kodus, saab sellest kasu ühiskondki. See asetab ühiskonnale väljakutsena ülemineku tulemusel vaja mineva toe ja ümberõppe tagamise. Ilmselt sünnib suur kvalifikatsioonide ja ametite kadumise ning teisenemise protsess. Selle üksikasju pole veel teada. Küll on teada revolutsiooni saabumine koos vajadusega end valmis seada. Bill Gates tuletab meelde, et nõudlus inimeste järele, kes teisi inimesi aitavad, ei kao kunagi.
Loogilise jätkuna jõuabki ta ülemaailmne tervishoiu ja hariduse teemadeni, mis moodustavad tema essee tuumiku. Bill Gates peab neid tehisintellekti rakendamise peamisteks rakendusaladeks. Kahes valdkonnas pole kasvavate vajaduste rahuldamiseks piisavalt töötajaid. Paratamatult otsitakse neiski elualades abi tehisintellektist, et vabaneda rutiinsest ja võimendada inimese ainulaadse vaimse potentsiaali kasutamist.
Tervis ja haridus on aga olemuslikult konservatiivsed, laetuna traditsioonilistest väärtustest ning uut pelgavatest hirmudest. Nendega kohtumist ei saa enam vältida. Paraku ei lahenda väärtuste ja arusaamade konflikti tehisintellekt, vaid inimene.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"