Kiirelt pöörlev asteroid paiskab kive ilmaruumi

Foto: NASA / Johns Hopkins APL

Asteroid Didymos, mille juures toimetas möödunud sügisel NASA kosmoseaparaat DART, pöörleb oma telje ümber sedavõrd kiiresti, et paiskab suure hooga lausa kive kosmosse.

DART rammis mäletamisi Didymose kaaslasasteroidi Dimorphost, muutes selle orbiiti ja saades seeläbi tõendust, et Maad ohustavaid asteroide saab ka teelt kõrvale kallutada.

Kuid enne Dimorphose pihta sööstmist jõudis DART teha ka mõned vaatlused, millest saadud informatsiooni on teadlased nüüd analüüsinud ja saanud muu hulgas uusi teadmisi Didymose kuju ja pöörlemise kohta.

Asteroide kujutatakse tavaliselt ette kui kõva, muutumatu kujuga väikest taevakeha, kuid tegelikult kujutavad mõnedki neist pigem lihtsalt kokkukuhjunud üsna lahtist kivihunnikut.

Asteroid Bennu, mida külastas mõne aasta eest NASA kosmoseaparaat Osiris-Rex, on hea näide seda tüüpi asteroidist. Lahtisi kive paistab rohkesti leiduvat ka Didymosel.

Nair Trógolo Hispaaniast Alicante Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad võrguvaramusse arXiv üles seatud artiklis, et Didymos pöörleb oma kujuteldava telje ümber üsna kiiresti, perioodiga kaks tundi ja 16 minutit. Sellise pöörlemiskiiruse juures on asteroid jõudnud autorite sõnul stabiilsuse servani.

Ekvaatori piirkonnas, kus pöörlemise mõju on kõige tuntavam, tõuseb asteroidi pinnalt üles tolmu ja kive, mis jäävad pinna kohale hõljuma, laskuvad siis tagasi või suunduvad kaugemale orbiidile.

Mõned kivid pendeldavad tõenäoliselt korduvalt üles-alla, mõned maanduvad ka kõrgematel laiuskraadidel, kust nad enam üles ei paisku.

Mõned kaugemale liikuvad kivid võivad jõuda ka Didymose kaaslase Dimorphose pinnale, väiksemat puru võib kanduda ka kaksiksüsteemist välja, avakosmosse, kust päikesetuul selle igaveseks kaugustesse puhub.

Huvitaval kombel jäävad suuremad kivitükid keskmiselt kauemaks hõljuma jäävat kui pisem puru. Süüdi on jälle seesama päikesetuul, mis puhub asteroidi päevapoole kohal hõljuvat puru pinna suunas tagasi.

See üsna üksikasjalik pilt on siiski paljuski veel kujutluslik ja põhineb Didymose suuruse, kuju ja koostise hinnanguil.

Teisalt tõdevad Trógolo ja kaaslased, et kive kosmosse pillutavaid asteroide leidub Päikesesüsteemis tõenäoliselt suuremalgi hulgal.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: