Rändlind taastab puhkehetkel immuunsüsteemi
Rändlinnud tulevad peagi robinal lõunast tagasi. Teekond on pikk ja aeg-ajalt tuleb ka puhata.
Rahvusvaheline teadlasrühm on nüüd avastanud, et lindude vahepeatuste mõte ei olegi üksnes energiavarusid taastada. Selgub, et puhkepausid aitavad lindudel ka immuunsüsteemi tugevdada.
Cas Eikenaar Saksamaalt Helgolandi linnuvaatlusjaamast ja ta kolleegid uurisid väikesi värvulisi rändlinde nagu metsvinte, võsaraate ja lepalinde.
Nad analüüsisid, kuidas lindude immuunsüsteemi talitlus puhkepauside ajal muutus. Selgus, et pausi ajal paranevad lindudel mitmed immuunsüsteemi iseloomustavad näitajad.
Nii linnud kui ka muud selgroogsed loomad, inimene nende seas, vajavad pärast pikemat füüsilist pingutust ikka natuke puhkust.
Puhkusest saadakse selget kasu mitmel viisil: alaneb pulsisagedus, lõõgastuvad lihased. Kuid taastuda saavad muudki füsioloogilised süsteemid, nende seas immuunkaitse.
Lindude tihtilugu mitmepäevasteski vahemaandumistes rännuteedel on teadlased seni näinud peamiselt võimalust rasvavarusid täiendades jätkulennu jaoks kütust varuda.
Nüüd selgub, et vaid mõnepäevasest lennupuhkusest piisab ka immuunsüsteemi korralikuks taastumiseks. Hästi toimivat immuunsust on lindudele aga väga vaja, sest kes teab mis hullude haigusetekitajatega on pikal teel oht kokku puutuda.
Eikenaar ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Biology Letters, et nende uuring on esimene, mis on immuunsüsteemi taastumise alal tehtud otse looduses, vabalt elavate ja rändavate lindude peal.
Põnev on see, et lindude rände kohta on ikka veel nii palju uut teada saada.