Maakera sisetuum võib olla hakanud teistpidi pöörlema

Foto: NASA's Marshall Space Flight Center/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Nagu hästi teada, on meie maakera sees veel üks teine päris suur kera, mis vastupidi laialt levinud ütlusele on siiski väiksem kui see päris maakera — umbes Pluuto suurune. See on maakera sisetuum.

Nüüd väidab paar Hiina teadlast, et maakera sisetuum võib hiljuti olla pöörlemisse pausi teinud või hoopis teistpidi pöörlema hakanud.

Sisetuum on tahke rauast ja niklist kera, mis ujub vedela välistuuma sees. Seetõttu võib ta oma telje ümber pöörelda üsna sõltumatult sellest, kuidas suur maakera pöörleb.

Kuidas sisetuum täpselt pöörleb, ei saa teadlased mõistetavatel põhjustel otseselt vaadelda, kuid maavärinate tagajärjel läbi maakera levivate seismiliste lainete järgi üritavad nad üht-teist siiski arvata: kui lained levivad sisetuumast läbi, siis toovad nad sealse olukorra kohta natuke teateid kaasa.

Yi Yang ja Xiaodong Song Pekingi Ülikoolist võrdlesid ühtedes ja samades kohtades eri aegadel toimunud maavärinatest pärit laineid ja püüdsid nende erinevustest välja lugeda, kuidas oli maakera sisetuuma liikumine vahepeal muutunud.

Nad kirjutavad ajakirjas Nature Geoscience, et aasta 2009 paiku tundub sisetuum olevat seisma jäänud ja seejärel võib-olla koguni endisega võrreldes vastassuunas pöörlema hakanud.

Yangi ja Songi sõnul pöörlebki sisetuum regulaarselt kord ühes, kord teises suunas perioodiga umbes 70 aastat ehk vahetades suunda iga 35 aasta tagant. Üle-eelmine suunavahetus oli nende andmeil siis 1970-ndatel aastatel ja järgmist on oodata 2040-ndatel.

Sisetuuma siia-sinna pöörlemisel ei teata planeedi pinnal elavatele olenditele olevat suuremat mõju. Uuringu autorite väitel on siiski võimalik, et sisetuuma pöörlemisega on seotud väikesed variatsioonid ööpäeva pikkuses.

Teised teadlased on varem saanud oma Hiina kolleegidega võrreldes ka teistsuguseid tulemusi. On väidetud, et suunamuutus leiab aset vaid iga kuue aasta järel. On väidetud, et sisetuum liikus aktiivsemalt vaid ajavahemikus 2001 kuni 2013 ja on sestpeale pigem päris paigal püsinud.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: