Maakera taimkatte juurestik madaldub
Taimejuured on üheks maakera ökosüsteemide alustalaks olnud juba üle 400 miljoni aasta — nad liigutavad vett ja toitaineid, murendavad kivimeid, aga hoiavad ka pinnast koos. Nii kujundavad nad maastikku ja maailma ajalugu.
Nüüd selgub Ameerika teadlaste uuringust, et globaalses mastaabis kaotab taimkatte juurestik sügavust ja jääb üha pinnalähedasemaks.
Emma Hauser Kansase Ülikoolist ja ta kolleegid kaevasid ökoloogia-andmebaasidest välja varem kogutud andmeid taimejuurte kohta, aga ka maakasutuse muutumisest maailmas.
Andmeid analüüsinuna väidavad nad, et maailma taimestiku juurestik on inimtegevuse toimel jäänud kaheksa sentimeetrit madalamaks — kui juurestiku sügavuseks võtta tasand, millest ülespoole jääb 99 protsenti taimejuurte kogumassist.
Põhjuseks on üha suurema maa-ala kattumine põldudega. Põllutaimede juured on keskmiselt palju lühemad kui looduslikel rohumaadel kasvavate taimede juured.
Põllumaade laienemise mõju korvab mõnevõrra metsade laienemine. See võib tulla üllatusena, kuid maailma metsapind praegu kasvab, eriti kõrgematel laiuskraadidel, aga näiteks ka Hiinas, sest õhus on rohkem süsihappegaasi ja kliima on soojem. Metsataimestiku juured, nende seas eriti puujuured, ulatavad üsna sügavale maasse.
Hauser ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Earth's Future, et üldkokkuvõttes on maakera taimkatte juurestiku maht kahanenud ligi 12 000 kuupkilomeetrit. Selle võrra on aga ka vähenenud juurestiku võime siduda süsinikku ja transportida toitaineid, küllap on kahanenud ka mullaviljakus.
Kaasnevate tagajärgede ulatust tuleb autorite sõnul veel kindlasti edasi uurida.