Vaimuhädade levik kasvas USA-s käsikäes Facebooki populaarsusega

Facebooki kasutamise algus USA kolledžites langes kokku vaimse tervise ja eriti depressiooni sümptomite lisandumisega, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port hiljuti ilmunud uuringu tulemusi.
Ühendkuningriigis tegutseva majandus- ja sotsiaalpoliitika mõju uuriva sõltumatu mõttekoja Resolution Foundation andmetel esines 2000. aastal mõni tüüpilisem levinud psüühikahäire ligi veerandil 18–24-aastastest. Seda võib iseenesest pidada üllatavalt suureks, aga võrreldes teiste vanuserühmadega oli see kõige madalam näitaja. Aastateks 2018–2019 oli see arv kasvanud 30 protsendini. Nüüd olid noored juba see rühm, kelle seas esines vaimse tervise probleeme kõige sagedamini.
Ajaleht The Guardian tuletab meelde 50 aasta tagust arutelu teemal, kas suitsetamine ikka põhjustab vähki ja enneaegset suremust. Praegu tundub isegi uskumatu, et suitsetamise kahjulikkust toona ei mõistetud. Leidus koguni arste, kes soovitasid seda närvide rahustamiseks ja vaimse tervise turgutamiseks. Tänapäeval esineks tõsiseid kahtlusi taolise nõuandja enda vaimse tervise suhtes.
Ajaleht pakub, et noori tabanud psüühikahäirete epideemia puhul ollakse põhjustesse uskumisel umbes samas kohas poole sajandi taguse suitsetamise ohu teadvustamisega. Teadusajakirjas "Social Media and Mental Health" avaldati USA ülikoolides sotsiaalmeediale eelnenud ajast kuni selle laia levikuni kogutud vaimse tervise uuringu tulemused.
Facebook asutati 2004. aastal Harvardi Ülikoolis ja levis seejärel kiiresti üle riigi teistesse kõrgkoolidesse. Ühismeedia levik langes kokku vaimse tervise seisundi halvenemisega USA noorukite ja noorte täiskasvanute seas. Kokkulangemine andis põhjust oletada, et sotsiaalmeedia võib kahjustada vaimset tervist.
Teadlaste jaoks oli tegemist ainulaadse sotsiaalse eksperimendiga, mille kulgu sai kõrvalt jälgida ja andmeid kogudes jooksvalt analüüsida. Käesolevas uuringus seostati õpilaste vaimse tervise kohta kogutavaid andmeid sellega, kuidas levis Facebook mööda USA kõrgkoole.
Teadlased leidsid, et Facebooki kasutamise algus kolledžites langes kokku vaimse tervise ja eriti depressiooni sümptomite lisandumisega. Depressiooni esinemissagedus kasvas keskmiselt seitse protsenti ja ängistus viiendiku võrra. Vaimuhaiguste suhtes suurema riskiga õpilaste seas langes Facebooki kasutuselevõtt kokku vaimse tervishoiu teenuste kasutamise suurenemisega.
Veel leiti seos Facebooki kasutuselevõtu järel suurenema hakanud võimalusega, et õpilased rääkisid, kuidas nende halb vaimne seis põhjustas õppeedukuse halvenemist. Facebooki väidetava kahjuliku mõju tõttu olevat kaotanud töö 22 protsenti.
Esitatud kokkulangevusi võib pidada juhuslikuks, kuni ei esitata tõendeid põhjuslikkuse kohta. Võimalikke põhjuslikke mehhanisme uurides leiti, et ühismeedia muutis lihtsamaks ebasoodsate sotsiaalsete võrdluste tegemise. Näiteks juhul, kui sul ei lähe hästi ja sotsiaalmeediast paistab, kuidas teistel on hea olla, tärkavad lootusetuse ja väljapääsmatuse tunne, mis võivad areneda edasi depressiooniks. The Guardian tõdeb uuringu tulemusi kommenteerides, et põrgu koosneb teistest inimestest.
Ühendkuningriigi Leicesteri Ülikooli uuring osutab veel ühele seotud probleemile. Kümneaastaste laste seas läbi viidud uuringust selgus, et ühismeedias toimuva kontrollimiseks ärkas öösel üles umbes iga kaheksas laps Varasemalt oli sarnast käitumist täheldatud teismeliste ja noorte täiskasvanute seas.
Tasapisi hakkab kuvanduma sotsiaalmeedia ebatervisliku haarde ulatus ja metoodika. Kümneaastaste une kestvuseks soovitatakse 9–11 tundi, aga antud uuringu keskmine oli 8,7 tundi. Esmapilgul võiks seda pidada suhteliselt väikeseks kõrvalekaldeks.
Suhtelisusel on aga mitu palet. Antud uuringus osalenud lapsed kaotasid nädala peale kokku tervelt ühe öö jagu uneaega, mida võib pidada oluliseks unevõlaks. Varasemalt on näidatud, kuidas viie päeva jooksul ühe tunni une kaotus kokku mõjub tajumehhanismidele umbes sama halvasti kui alkohol autojuhtidele. Langevad reaktsiooni kiirus ja tähelepanuvõime ning suureneb otsustes tehtavate vigade arv.
Arengujärgus lapse närvisüsteemi puhul oleks vale rääkida mööduvast väsimusepisoodist. Muretsema peaks lisaks närvisüsteemi arengut kahjustava mõju pärast.
Antud teemal on metafoorset muresuitsu tõusnud juba pikemat aega. Siiski usuvad vaid vähesed, et tegemist on tulekahjuga. Millegagi, mis meenutab aega, kui suitsetamist peeti veel tervislikuks. Selle üle vist ei peakski imestama, kuivõrd pandeemia ajal kasvas Inglismaal suitsetamise populaarsus just noore seas. See omakorda rajaneb ebasoodsatele sotsiaalsetele võrdlustele, eriti kui pead vaevab mõni vaimne häire.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"