Ehitusenergeetik: kütke kuiva kasega
Erinevate puuliikide kütteväärtus ehk põlemisel erituv soojus võib omajagu erineda. Näiteks eritub haavaga küttes vaid 80 protsenti soojusest, mis erituks kasepuust. Kütteväärtust mõjutab ka puidu niiskus.
"Minu kogemus on, et tõesti kask on väga hea puu. Võiks kõigile soovitada, et kütke kuiva kasega," ütles Tallinna Tehnikakõrgkooli juhtivlektor Anti Hamburg saates "Terevisioon".
Hamburgi sõnul on näiteks haavapuu kütteväärtus umbes 80 protsenti kase omast. "Mõningatel andmetel võib haava kütteväärtus olla isegi kuni kaks korda väiksem kui kasel," märkis ta.
Samuti võib haava kvaliteet olla tema sõnul teiste puudega võrreldes kõige kõikuvam. "Kui küttepuid varutakse, siis tuleks vaadata, et kui see tundub olevat kuiv haab, siis ega tal ei ole mingisugust mädanikku või muud haigust sees. Ega ta ei ole juba osaliselt kõduks muutunud," soovitas juhtivlektor. Tähelepanelik tuleks tema sõnul olla siiski kõigi puuliikidega.
Kes tellib endale "segapuidu" sildi all müüdava materjali, võiks Hamburgi sõnul huvi tunda nende liigilise koostise vastu. "Kõige väiksema kütteväärtusega on meil hall lepp. Kui vaatame ametlikku kirjandust, siis hallil lepal on üle kahe korra väiksem kütteväärtus kui kasel," tõi ta välja. Samas ei saa halli leppagi kehvaks valikuks lugeda, sest see on kasest kaks korda odavam.
Kuigi juhtivlektor soovitas kütta kuiva kasega, nõustus ta, et kaske võiks teist liiki puudega segada. "Mida rohkem kasetohtu, seda rohkem see tahma ja tõrva ajab," põhjendas ta.
Õhuta ja jälgi niiskust
Kütteväärtuse puhul tuleb Anti Hamburgi sõnul jälgida sedagi, et ahi viga ei saaks. "Ahjumeistrid ütlevad, et ärge pange kunagi ahju tervikuna täis. Pange kolmveerand," sõnas ta.
Täpsemalt soovitatakse täita ahi segapuiduga kolmveerandi ulatuses, aga tõhusalt põleva kasepuuga isegi veel vähem. "Põlemistemperatuur läheb väga kõrgele ja see võib hakata ahjule liiga tegema. Eriti, kui meil on metallist küttekolded," seletas juhtivlektor.
Puidu kütteväärtus sõltub Hamburgi sõnul ka selle niiskusest. Kõige tõhusamaks loetakse alla 20-protsendise niiskussisaldusega puitu. "Praktikas tähendab see, et kui küttepuid varutakse ja need on juba lõhutuna riita laotud, siis pigem hoida neid kusagil varju all, et nad ei saaks lisaks vihma," soovitas juhtivlektor.
Teine nipp on tema sõnul hoida ühe küttekoguse lõppedes teine juba tubastes tingimustes varuks. Küttepuumüüjate väiteid oma puidu väiekse niiskussisalduse kohta tuleks tema sõnul usaldada, aga kontrollida. "Puidumüüjal võiks paluda kas või kohapeal näidata mõõtjaga, et niiskus on tõesti 20-protsendine," soovitas ta.
Viimaks pani Hamburg inimestele südamele, et korterit küttes oleks tagatud piisav õhutus. "Kui kellelgi on koduses majapidamises väga õhutihedad aknad või pole tagatud korralik ventilatsioon, siis kütmise ajal tuleks ka selle peale mõelda. Kui ma kütma hakkan, siis kuidas ma akna avan või kuidas mul on tagatud juurdevool," selgitas ta.
Toimetaja: Airika Harrik
Allikas: "Terevisioon". Küsis: Juhan Kilumets.