Kodanikud kaebasid Saksamaa valitsuse halva õhu tõttu kohtusse

Mitmes Saksa linnas on õhusaaste Maailma Terviseorganisatsiooni piirmääradest kõrgemal ning kodanikele tundub see inimõiguste rikkumisena.
Seitse hagejat heidavad poliitikutele ette, et nood on elanikkonna kaitseta jätnud: "Meie kodu eest sõidab iga päev mööda 150 000 autot, see on kohutav. Põgeneme igal võimalusel maale, " vahendab BBC ühe kohtusse pöörduja sõnu.
Nende hinnangul ei tohiks lihtsalt linnas elamisega kaasnema nii suuri terviseriske nagu praeguse statistika põhjal nähtub. Euroopas sureb õhusaastest tingutud haiguste tõttu enneagselt sadu tuhandeid inimesi aastas. Globaalselt on see number lausa seitse miljonit, sedastab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO).
Suurem osa põdemist ja surma kaasa toovatest hädadest on seotud häiretega südame ja kopsude töös. Ka Saksa valitsuse kohtusse kaevanute seas on neid, kes kimpus astmaga. Muret tuntakse ka laste pärast.
Hiljutine Mexico City uuring tuvastas linnaõhu sees kasvanud imikutel ja maimikutel ajukahjustusi, mis sarnanevad Parkinsoni või Alzheimeri patsientide peas toimuvaga. Noorelt surnute ajutüvest leiti aga metallirikkaid nanoosakesi.
Müncheni elanik Volker Becker-Battaglia ja teised tõstatavad Saksa valitsuse vastu esitatud hagiga ka küsimuse, kas riik on teinud piisavalt, et elanikke silmale nähtamatust õhusaaste ohust teavitada või mitte.
Võidu korral keegi neist raha ei saa, küll aga on Saksa liidumaad sunnitud oma õhusaaste piirmäärad WHO omadega vastavusse viima. Hetkel on nende kahe süsteemi vahel käärid.
Tartu Ülikooli kaasprofessor Tuul Sepp on õhusaastest kõneldes toonud välja, et inimkonna jaoks on see võrdlemisi uus oht, mistõttu me ei suuda veel sellele adekvaatselt reageerida.
"Me oskame karta neid asju, mis olid meile ohuks evolutsioonilises minevikus nagu kiskjad ja parasiidid. Kui linna satub suur kiskja, siis me kõik tahame teada, kus ta on ja mis ta teeb. Samas on teada, et karud ei tapa Tallinnas väga palju inimesi. Kuna seda üldse juhtunud on? Küll aga on välja arvutatud, et õhureostus tapab Tallinnas umbes 300 inimest aastas," arutles Tuul Sepp ETV "Uudishimu tippkeskuses".
Eestis saavad väga varakult õhusaastest puudutatud Ida-Virumaa lapsed, kes torkavad silma oma keskmisest väiksema sünnikaalu poolest, selgus Tartu Ülikooli ja terviseameti 2021. aastal avaldatud uuringust.
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro